Warto zakładać kolektory słoneczne?

 

Decyzja zapadła, wiemy już że założenie solarów się opłaca bo, chroni środowisko i odchudza nasz portfel. Teraz pojawia się pytanie – jakie wybrać?

03 Zestaw solarnyNa rynku są dostępne dwa głównie rodzaje kolektorów: płaskie i próżniowe. Który z nich jest lepszy?

Kolektor płaski składa się z: przezroczystego pokrycia (najczęściej ze szkła strukturalnego), absorbera (najczęściej blachy miedzianej pokrytej powłoką selektywną), wymiennika ciepła (najczęściej rurki miedziane przylutowane do absorbera) i izolacji (przeważnie wełna mineralna).

Ten rodzaj jest bardzo rozpowszechniony głównie dzięki długiej obecności na rynku i niskiej cenie. Poza tym większość kolektorów płaskich przetrwa bez problemu nawet ponad 25 lat. Montuje się je w budynkach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę ma duży wpływ na rachunki za energię. To również idealna pomoc, jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie zdarzają się przerwy w dostawach prądu albo budynek znajduje się poza siecią.

WATT to jeden z wiodących producentów kolektorów w naszym kraju. Firma, będąca na rodzimym rynku już 14 lat, produkuje płaskie kolektory słoneczne charakteryzujące się najwyższą jakością i trwałością.

Kolektory WATT 2251 S i WATT 2020 S charakteryzują się : trwałą obudową wykonaną z wysokiej jakości aluminium. Posiadają hartowaną szybę odporną na czynniki atmosferyczne oraz absorberator ETA PLUS o współczynniku absorpcji 95%. Oba modele kolektorów posiadają certyfikat Solar Keymark, który jest niezbędny do uzyskania 45% dofinansowania z NFOŚiGW.

Teraz przejdźmy do kolektorów próżniowych.

Kolektory próżniowo-rurowe produkuje firma Hoven. Kolektory te pochłaniają do 95 % padającego na nie promieniowania słonecznego. Wyprodukowana energia cieplna może być używana zarówno do produkcji ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania budynków.

Możliwe jest wykorzystanie kolektorów zarówno w niewielkich, przydomowych systemach do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, w instalacjach dla budynków wielorodzinnych, jak i przemysłowych. Urządzenia mogą być montowane zarówno na dachach spadzistych, płaskich, spadzistych o niewielkim kącie nachylenia oraz na gruncie.

Kolektory próżniowo-rurowe Hoven są zgodne z europejskimi normami – EN 12975-1:2006, EN 12975-2:2006 – i otrzymały międzynarodowy certyfikat jakości produktów solarnych Solar Keymark.

Wybór odpowiedniego kolektora nie jest prosty, dlatego warto przed ostatecznym wyborem, poradzić się specjalisty.

Poniżej umieszczany tabele z przykładowymi kolektorami słonecznymi.

kol płaski    kol próż      

źródło: Informacja prasowa, Hoven

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!