Mączniak rzekomy (Peronospora destructor)

 

Sprawcą mączniaka rzekomego jest grzybopodobny organizm Peronospora destruktor i stanowi potencjalnie największe zagrożenie chorobowe w uprawach cebuli. Występuje w dużym nasileniu przede wszystkim w latach z częstymi opadami deszczu. W okresie przed zbiorczym rozwojowi mączniaka rzekomego sprzyja wtórne zachwaszczenie plantacji.

maczniak rzekomy cebuli 1Objawy choroby: Rośliny o zahamowanym wzroście, stopniowo wyginającymi się ku dołowi liśćmi. Pod koniec maja, podczas ciepłych i wilgotnych nocy, pojawia się biało-szary nalot grzyba. W okresie niesprzyjającym rozwojowi i procesowi zarodnikowania sprawcy choroby mogą pojawić się w pierwszej kolejności lokalne rozjaśnienia porażonej tkanki liści w postaci jasnozielonych plam.

Cykl rozwojowy: P. destructor zimuje w postaci grzybni w mięsistych łuskach cebul, stanowiąc pierwotne źródło infekcji na wiosnę. Zarodnikowanie grzyba następuje podczas wilgotnych nocy z przelotnymi opadami lub utrzymującym się zamgleniu w temperaturze 10-12 Co. W takich warunkach grzybnia znajdująca się w liściach zaczyna wytwarzać infekcyjne zarodniki konidialne.
W miarę obniżania się wilgotności powietrza i wysychania rosy na liściach, zarodniki konidialne odrywają się i z ruchem powietrza rozsiewają na sąsiednie rośliny. Do ponownego skiełkowania konidiów i zakażenia roślin może dojść tylko w kropli wody pochodzącej z opadów deszczu lub rosy.

Jeden cykl rozwojowy grzyba od czasu zakażenia, poprzez inkubację, do ponownego zarodnikowania trwa 6-9 dni. Należy pamiętać, ze jednolite zwilżenie wodą powierzchni porażonych roślin, przynajmniej od godzin wieczornych do północy, powoduje całkowite zablokowanie procesu zarodnikowania. W przypadku ciągłych opadów, proces zakażenia i zarodnikowania grzyba jest niemożliwy.

Czynniki zwiększające ryzyko porażenia:

- temperatura 10-14 Co przy wilgotności 98-100%

- zmienna, szczególnie burzowa pogoda w okresie lata

- częsta uprawa cebuli

Profilaktyka i zwalczanie: W przypadku uprawy cebuli na tym samym polu, trzeba koniecznie niszczyć odrosty po cebulach zimujących w glebie, nie później niż do połowy maja. Opryskiwać według sygnalizacji lub od momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby w odstępach, co 7-14 dni. Należy pamiętać o dodaniu do fungicydów środków zwilżających.

Firma Bayer CropScience poleca do zwalczania mącznika rzekomego takie środki jak: Fandango 200EC, Mildex 711,9 WG oraz Infinito 687,5 SC.

INFINITO 687,5 S.C. - jest środkiem grzybobójczym w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu systemicznym i wgłębnym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka oraz w ochronie warzyw przed chorobami grzybowymi. Mączniak rzekomy, alternarioza cebuli.

Zalecana dawka: 1,6 l/ha. Zalecana ilość wody: 700 l/ha.

Termin stosowania:  Pierwszy zabieg wykonać zgodnie z sygnalizacją lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Środek można stosować w fazie rozwoju części roślin przeznaczonych do zbioru. Kolejne zabiegi wykonać w odstępach, co 7-10 dni. W sezonie można wykonać maksymalnie 3 zabiegi środkiem Infinito 687,5 SC. Środek stosować przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych.

UWAGA

W uprawie cebuli, w celu równomiernego pokrycia roślin cieczą użytkową zaleca się dodanie środka zwiększającego przyczepność.

MILDEX 711,9 WG jest środkiem grzybobójczym w formie rozpuszczalnych w wodzie granulek do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin warzywnych oraz ozdobnych przed chorobami grzybowymi.

Mączniak rzekomy, alternarioza.

Zalecana dawka: 2,5 kg/ha.

Zalecana ilość wody: 700 l/ha.

Pierwszy zabieg wykonać zgodnie z sygnalizacją. Następne zabiegi wykonać
w odstępach, co 7-10 dni, nie częściej niż 2 - 3 razy w sezonie wegetacyjnym

Innym ciekawym preparatem w ochronie cebuli  przed najgroźniejszymi chorobami : mączniak rzekomy, alternarioza,   zgnilizna szyjki (Botrytis, Botryotinia squamosa) jest FANDANGO 200 S.C. **

 

** preparat w trakcie rejestracji

 

Źródła:

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., 2007. „Warzywnictwo.” Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław.

Borecki Z. 1996. „Nauka o chorobach roślin”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa.

Fiedorow Z.,Weber Z., „Choroby roślin uprawnych”. Wydawnictwo Medix Plus.

www.piorin.gov.pl

www.syngenta.com

www.bayercropscience.pl

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!