Fuzaryjna zgnilizna cebuli (Fusarium spp)

 

Choroba odglebowa występująca najczęściej współrzędnie z różowieniem korzeni cebuli wywoływanym przez grzyb Pyrenochaeta terrestris. Występuje najczęściej w rejonach skoncentrowanej uprawy cebuli gdzie cebulę uprawia się w monokulturze oraz na stanowiskach podmokłych.

Fuzaryjna zgnilizna cebuliObjawy choroby: Grzyb atakuje rośliny już w okresie kiełkowania nasion i młodej fazie wzrostu cebuli powodując żółknięcie liści, następnie placowe zamieranie roślin. Patogen może atakować rośliny w starszej fazie wzrostu, podczas pełni okresu wegetacji i w okresie przedzbiorczym. Objawy choroby uwidaczniają się wówczas gniciem cebuli od piętki. Korzenie przebarwiają się na kolor brunatno – różowy i ulegają gniciu.

Cykl rozwojowy: Grzyb zimuje w postaci form przetrwalnikowych (chlamydospor) na resztkach porażonych roślin w glebie lub na porażonej cebuli w przechowalni oraz dymce. Infekcja roślin może zachodzić w szerokim zakresie temperatury, tj. od 13°do 30°C. Źródłem pierwotnej infekcji może być zakażona dymka, cebula wysadkowa, nasiona, a także woda, gleba. Patogen przenosi się też przez wiatr i owady.

Czynniki zwiększające ryzyko porażenia:

- dłużej utrzymująca się temperatura 22-23°C

- uprawa w monokulturze

- zbyt wilgotna gleba

Profilaktyka i zwalczanie: Należy unikać uprawy w monokulturze i na stanowiskach podmokłych. Zaleca się kompleksowe zaprawianie nasion i dymki. Przechowywać cebulę zdrową i nieuszkodzoną w optymalnych warunkach. Wskazana jest na glebach porażonych patogenem uprawa roślin motylkowych. Koniecznie sadzić zdrową dymkę i cebulę wysadkową. Stosowanie preparatów takich jak: Fandango 200EC, Mildex 711,9 WG oraz Infinito 687,5 SC przeciwko mączniakowi rzekomemu ogranicza szkodliwość występowania fuzaryjnej zgnilizny cebuli.

Źródła:

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., 2007. „Warzywnictwo.” Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław.

Borecki Z. 1996. „Nauka o chorobach roślin”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa.

Fiedorow Z.,Weber Z., „Choroby roślin uprawnych”. Wydawnictwo Medix Plus.

www.piorin.gov.pl

www.syngenta.com

www.ho.haslo.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!