Askochytoza grochu (Ascochyta pisi)

 

Choroba występuje w całej Europie. Poraża wyłącznie groch. Askochytoza występuje przez cały okres wegetacji. Jest szczególnie groźna w latach obfitujących w opady deszczu.

Askochytoza grochuObjawy choroby: W czasie wschodów atakowane mogą być kiełki i młode siewki grochu. W okresie późniejszym na wszystkich częściach nadziemnych rośliny ukazują się okrągłe, owalne lub mniej regularne plamy, o średnicy 2-10 mm, koloru żółtobrunatnego, często z ciemniejszą obwódką. Na plamach występują czarne punkciki (piknidia). Nie, kiedy patogen poraża korzenie i podstawy łodygi widoczne, jako wydłużone, ciemne plamy. Choroba może doprowadzić nawet do zamierania roślin.

Cykl rozwojowy: Zimuje grzybnia w nasionach oraz grzybnia i piknidia w resztkach pożniwnych. Choroba rozprzestrzenia się głównie przez porażone nasiona. W glebie grzybnia przeżywa krótki czas. Na porażonych roślinach tworzą się piknidia z zarodnikami konidialnymi. Zarodniki te zakażają sąsiednie rośliny. Cykl ten powtarza się w ciągu wegetacji.

Czynniki zwiększające ryzyko porażenia:

- uprawa grochu po sobie na tym samym polu

- wysoka wilgotność powietrza                               

- obfite opady

Profilaktyka i zwalczanie: Do siewu używać nasion zdrowych i zaprawionych. Stosować trzyletnią przerwę w uprawie grochu na tym samym polu. Zaleca się starannie przyoranie resztek pożniwnych oraz głęboką orkę. Opryskiwać rośliny w okresie zagrożenia chorobą, profilaktycznie lub bezpośrednio po zaobserwowaniu symptomów choroby.

 

Źródła:

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., 2007. „Warzywnictwo.” Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław.

Borecki Z. 1996. „Nauka o chorobach roślin”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa.

Fiedorow Z.,Weber Z., „Choroby roślin uprawnych”. Wydawnictwo Medix Plus.

www.agriculture.gov.sk.ca

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!