Tantniś krzyżowiaczek (Plutella xylostella L.)

 

Rząd: motyle (Lepidoptera)

Rodzina: tantnisiowate (Plutellidae)

Żeruje głównie na roślinach kapustnych. Jednak w sprzyjających warunkach potrafi wyrządzić szkody na innych roślinach, m.in. grochu.

 

Tantniś krzyżowiaczek

Morfologia: Dorosły tantniś to jasnobrązowo-szary motyl o długości ok.15mm. Przednie skrzydła są wąskie i brązowe, tylne szare z długą strzępiną. Gąsienice mają do 12 mm długości. Są koloru jasnozielonego z czarnymi włoskami na grzbiecie układającymi się w dwa rzędy i czarną głową. Poruszają się bardzo szybko.

Szkodliwość: Największe szkody wyrządzają gąsienice na liściach roślin. Minują liście, po czym wyjadają dziury z ich dolnej strony. Gąsienice pierwszego pokolenia żerują na liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapustnych, które z uszkodzonym stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Progiem szkodliwości ekonomicznej jest 1-5 gąsienic na 10 roślinach.

Objawem żerowania tantnisia krzyżowiaczka są nieregularne, okrągławe dziury w liściach. Dziury te są liczne, przy małym porażeniu drobne. Gdy porażenie jest duże, dziury mogą zająć cały miękisz liścia.

Brokuł

Biologia: W ciągu roku występują 2-3 pokolenia. Na wiosnę pojawiają się motyle, które składają jaja na dolnej stronie roślin krzyżowych. Jedna samica potrafi złożyć nawet 200 jaj. Pierwsze pokolenie gąsienic pojawia się w czerwcu. Żerują na liściach, po czym przepoczwarzają się. Drugie pokolenie jest na przełomie sierpnia i września. Zimują poczwarki w oprzędach (luźnych kokonach). Kokony są na chwastach, szczelinach kory drzew i resztkach roślin uprawnych.

Profilaktyka i zwalczanie: Zaleca się regularne niszczenie chwastów w szczególności z rodziny krzyżowych. Występowanie szkodnika ogranicza też głęboka orka przedzimowa.

Po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości niezbędne jest zastosowanie środków chemicznych zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika w Polsce.

 

Źródła:

Wilkaniec B., 1998, „Entomologia stosowana”, wydawnictwo AR im. A.Cieszkowskiego w Poznaniu

Sandner H., 1989, „Owady”, Państwowe wydawnictwo naukowe, Warszawa

Boczek J., 1995, „Nauka o szkodnikach roślin uprawnych”, Wydawnictwo SGGW

 

Opracowała: Joanna Oracz

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!