Bielinek rzepnik

 

Rząd: motyle

Rodzina: bielinkowate

Gatunek: bielinek rzepnik (Pieris rapae)

Występowanie: Podstawowymi roślinami żywicielskimi są kapustne, lecz gąsienice mogą występować także na chwastach, m.in. na rozedach. Motyle można spotkać na polach, w lasach, ogrodach, sadach, na miedzach i zaroślach.

Gąsienica bielinka rzepnika, w tle widoczne wżeryMorfologia: Jaja żółte, wydłużone, żebrowane. Gąsienica zielona z jasnożółtymi paskami wzdłuż całego ciała, owłosiona. Osobnik dorosły to motyl o rozpiętości skrzydeł 40-46mm. Na wierzchołku górnej części skrzydła jest jedna (samiec) lub dwie (samica) czarne plamki. Spód tylnego skrzydła żółty.

Zanieczyszczona odchodami bielinka rzepnika kapusta białaCykl: Występują 2 pokolenia w roku. Motyle pokolenia 1 są mniejsze niż pokolenia 2. Pierwsze pokolenie pojawia się pod koniec maja do czerwca. Motyle można spotkać w maju i czerwcu. Jaja składane są pojedynczo lub maksymalnie 4 obok siebie. Wylęgłe gąsienice żerują na kapustnych lub chwastach, gdzie przepoczwarzają się. Drugie pokolenie pojawia się w lipcu do końca sierpnia. Zimują poczwarki przyczepione do stałego podłoża.

Szkodliwość: Szkodliwe są gąsienice, które wygryzają duże otwory w liściach kapustnych, powodują gołożery, wchodzą do główek i róż, uszkadzają je i zanieczyszczają odchodami. Pierwsze pokolenie gąsienic żeruje głównie na chwastach i występuje mniej licznie dlatego też jest mniej szkodliwe niż drugie pokolenie.

Zwalczanie: Korzystne są skrajne warunki pogodowe. Deszczowa pogoda i deszczowanie powodują zrzucanie młodych gąsienic, które stają się pożywieniem dla innych organizmów. Susza natomiast powoduje wysychanie jaj. Ostatnimi laty populacja bielinków nękana jest również przez naturalne pasożyty gąsienic- parazytoidy. Widoczne jest to szczególnie w malejącej populacji bielinka kapustnika.

Wżery widoczne na kapuścieNa rynku obecne są również środki ochrony roślin, zwalczające gąsienice wielu motyli. Środki ochrony roślin należy stosować jedynie po przekroczeniu progu szkodliwości.

Próg szkodliwości: 1 do 3 gąsienic na 10 roślin.

 

Źródła:

Wilkaniec B., 1998, „Entomologia stosowana”, wydawnictwo AR im. A.Cieszkowskiego w Poznaniu

Sandner H., 1989, „Owady”, Państwowe wydawnictwo naukowe, Warszawa

Boczek J., 1995, „Nauka o szkodnikach roślin uprawnych”, Wydawnictwo SGGW

www.inhort.pl

 

Opracowała: Joanna Oracz

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!