Oprzędzik pręgowany (Sitona lineatus)

 

Rząd:chrząszcze(Coleoptera)                                                                                                                                                         

Rodzina: ryjkowcowate (Curculionidae)

Morfologia: Chrząszcz o długości 4-5 mm, jest szary z jaśniejszymi liniami na głowie i przedpleczu. Larwy są białe, z brunatnymi włoskami, długości do 6 mm. Na grochu może także występować także oprzędzik szary (Siona griseus). Różni się długością ciała 6-8 mm i jest ciemniejszy po stronie grzbietowej. Larwy są jasnokremowe.   

Sitona.lineatusSzkodliwość: Wiosną na plantacji chrząszcze wygryzają ząbkowato brzegi liści, a przy silniejszym porażeniu zjadają całą blaszkę liściową zostawiając tylko nerw główny. Larwy żerują w brodawkach korzeniowych, zubożając rośliny w azot.

Biologia: Zimują chrząszcze w resztkach roślinnych i na powierzchni gleby. Od kwietnia żerują na roślinach i składają jaja w glebę. Po odbyciu żerowania przepoczwarczają się. Chrząszcze żerują na koniczynie, lucernie i jesienią przelatują na miejsce zimowego spoczynku. Występuje jedno pokolenie
w ciągu roku.  

Profilaktyka i zwalczanie: Zaleca się wysiewać groch możliwe jak najwcześniej, z dala od ubiegłorocznych plantacji motylkowatych. W momencie zauważenia pierwszych chrząszczy i objawu ich żerowania na roślinach należy zastosować chemiczne zwalczanie przy pomocy środków zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika. Podczas stosowania preparatu Proteus 110 OD przeciwko strąkowcowi grochowemu w znacznym stopniu ogranicza występowanie oprzędzika pręgowanego.

Źródła:

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., 2007. „Warzywnictwo.” Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław.

Boczek Jan., 1988. „Nauka o szkodnikach roślin uprawnych”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,. Warszawa.

www.pl.wikipedia.org

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!