Pachówka strąkóweczka (Laspeyresia nigricana)

 

Rząd: motyle (Lepidoptera)

Rodzina: zwójkowate (Tortricidae)

Morfologia: Motyl o długości 6-7 mm i rozpiętość skrzydeł od 12 do 16 mm. Przednie skrzydła są oliwkowobrunatne, z żółtymi lub szarymi łuskami. Na ich górnym brzegu występują czarne i białe kreski na przemian położone. Dokoła lusterka występują szare łuski tworzące obramowanie. Skrzydła tyle są szarobrązowe. Jaja owalne, tarczówkowate o mlecznobiałej barwie. Wymiary jaj to 0,7 x 0,5 mm. Gąsienice mają długość 8-10 mm, są żółtawobiałe z ciemnymi brodawkami. Z wiekiem gąsienica staje się żółta. Poczwarka jest ciemnobrązowa, długości 8 mm.

Laspeyresia nigricanaSzkodliwość: Owad należy do najgorszych szkodników grochu. Szkody powodują gąsienice pachówki strąkóweczki żerując w strąkach, uszkadzając znajdujące się w wewnątrz nasiona. Wnętrze strąka zanieczyszczają przędzą, trocinami i odchodami.

Biologia: Zimują dorosłe gąsienice w brudnobiałym kokonie w glebie, na głębokości 5 cm. Po przepoczwarczeniu się w maju wylatują motyle, przypada to na okres kwitnienia żyta ozimego. Wylot kończy się po koniec lipca. Masowy wylot szkodnika odbywa się w III dekadzie czerwca. Po trzech dniach następuje kopulacja. Samice składają jaja przez 2 tygodnie. Jaja składane są na niemal wszystkie części nadziemne rośliny oprócz łodygi, najczęściej pojedynczo. Jedna samica składa od 50 do 180 jaj. Składanie jaj zaczyna się w okresie kwitnienia grochu. Gąsienice wylęgają się po 5-12 dniach i wędrują do strąka. Zazwyczaj w strąku jest jedna gąsienica. Dorosła gąsienica spuszcza się po nitce do gleby, aby zimować. Występuje jedno pokolenie w roku.

Profilaktyka i zwalczanie: Zaleca się wykonanie głębokiej orki. Plantację grochu zakładać możliwe jak najdalej od pól, na których w roku poprzedzającym uprawiano tę roślinę. Należy również stosować chemiczne zwalczanie przy pomocy środków zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika. Zabieg trzeba wykonać tuż przed wylęgiem gąsienic i powtórzyć go po 10 dniach. Próg szkodliwości wynosi 1 złoże jaj na 3 rośliny w okresie formowania strąków. Podczas stosowania preparatu Proteus 110 OD przeciwko strąkowcowi grochowemu w znacznym stopniu ogranicza się występowanie pachówki strąkóweczki.

 

Źródła:

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., 2007. „Warzywnictwo.” Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław.

Boczek Jan., 1988. „Nauka o szkodnikach roślin uprawnych”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,. Warszawa.

www.agroatlas.ru

 

 

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!