Mszyce spp.

 

Rząd: pluskwiaki równoskrzydłe (Homoptera)

Rodzina: mszycowate (Aphididea)

W uprawie fasoli występuje kilka gatunków mszyc

Morfologia: Mszyce są drobnymi owadami, o długości zaledwie paru milimetrów. Owady te mają owalne, nagie albo pokryte białawym nalotem wydzielin ciało. Nogi długie, delikatnej budowy. Po roślinach poruszają się powoli. Mszyce można łatwo odróżnić od innych owadów. 

mszycaSzkodliwość: Mszyce żerują w koloniach najczęściej na spodniej stronie najmłodszych liści i wysysając z nich soki. Liście z czasem żółkną i ulegają zniekształceniu. Szkodniki te mogą także przenosić choroby wirusowe fasoli.

Biologia: Rozwój mszyc jest bardzo złożony. U tego szkodnika pojawiają się pokolenia różniące się budową. Mogą one w pewnych okresach występować w postaci bezskrzydłej, a w innych okresach w postaci uskrzydlonej (matki rodu). W momencie, gdy kolonia jest zbyt liczna, pojawiają się uskrzydlone samice, które po przelocie na nowe rośliny dają początek następnym koloniom. Udział form uskrzydlonych, które wędrują na żywicieli letnich zależy od warunków pogodowych. W sezonie zmieniają również sposób rozmnażania się a zatem rozmnażają się żyworodnie i dziewożyworodnie. Jesienią samice są zapładniane przez samców i składają jaja, które zimują. Mszyce żerują i rozwijają się często na dwóch różnych gatunkach roślin żywicielskich. W ciągu roku może występować nawet kilkanaście pokoleń.

Profilaktyka i zwalczanie:. Z chwilą pojawienia się pierwszych mszyc należy zastosować chemiczne zwalczanie przy pomocy środków zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika.

Źródła:

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., 2007. „Warzywnictwo.” Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław.

Boczek Jan., 1988. „Nauka o szkodnikach roślin uprawnych”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,. Warsz

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!