Komisja Europejska domaga się zwrotu 79,9 mln euro

 

Nasz kraj decyzją Komisji Europejskiej ma oddać 79,9 mln euro z funduszu na sektor rolny. Jak uzasadnia KE nałożona na Polskę kara to skutek niedostatecznej kontroli wniosków o dofinansowanie ze środków Unii w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

4107Zgodnie z czwartkowym oświadczeniem Komisji anulowanie środków wynika "braków podczas kontroli wstępnych wniosków oraz akceptacji biznesplanów dla gospodarstw niskotowarowych".

Polska to nie jedyny kraj, który ma został ukarany. Po przeanalizowaniu wydatków Komisja nałożyła kary na 14 krajów Wspólnoty za nieprawidłowości w wydawaniu funduszy na WPR bądź na niedokładne procedury kontrolne. Cała suma środków pieniężnych, która ma wrócić do budżetu Unii równa się 230 mln euro. Poza Polską 107,6 mln euro ma oddać Grecja, natomiast 10,3 mln euro Wielka Brytania. Pozostałymi krajami, które zostały ukarane przez KE są: Czechy, Belgia, Niemcy, Litwa, Irlandia, Węgry, Hiszpania, Malta, Słowenia, Portugalia, Słowacja.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział odwołanie się od decyzji KE. Jego zdaniem niedociągłości dotyczą wydatkowania środków w latach 2004-2006, czyli czasu bezpośrednio po wejściu naszego kraju do UE.

Zdaniem Kalemby nałożona na Polskę kara jest także zbyt dotkliwa, ponieważ obejmuje aż 10% sumy funduszy na to działanie. Minister stanowczo zapowiedział, że nasz kraj wykorzysta całą procedurę odwoławczą oraz odwoła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wnioskując o zmniejszenie bądź anulowanie kary.

Źródło: www.gospodarz.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!