Rolnicy potrafią kalkulować

 

Wartość dopłat do gruntów rolnych w powiecie raciborskim kształtuje się na poziomie ok 30 mln zł rocznie. W tym roku wystąpiło o nie ponad 1600 rolników.

wieś15 maja upłynął termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych. Jak co roku, o dotacje mogli ubiegać się rolnicy, uprawiający co najmniej 1 ha użytków rolnych. - W powiecie raciborskim z roku na rok liczba ubiegających się o dopłaty spada. Mniejsi rolnicy, szczególnie tacy, którzy oprócz tego pracują zawodowo, rezygnują z prowadzenia gospodarstw. – mówi Henryk Panek, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu. Postęp w rolnictwie i usprzętowienie preferuje prowadzenie dużych gospodarstw. Kluczem do sukcesu jest przy tym korzystanie z nowoczesnych technologii, które umożliwiają osiągnięcie lepszych efektów produkcyjnych. - To z kolei jest możliwe dzięki unijnym dopłatom przeznaczonym dla rolników.Gospodarze kupują wysokowydajne maszyny, dzięki którym są w stanie znacznie lepiej zagospodarować ziemię i obniżyć koszty jednostkowe produkcji – przyznaje H. Panek.

Przykładem dostępu do coraz nowocześniejszego sprzętu jest samojezdna mieszalnia pasz treściwych. - Rolnicy byli pozytywnie zaskoczeni możliwościami i efektywnością naszego pojazdu, który w ciągu 15 minut pracy jest w stanie przerobić więcej zboża, niż tradycyjne maszyny robią to w godzinę. Efektem tego jest pełnowartościowa pasza, ze wszystkimi składnikami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju zwierząt – mówi Tomasz Płachta, przedstawiciel firmy z Raciborza, która oferuje m.in. usługę mieszania pasz za pomocą samojezdnej mieszalni pasz niemieckiej firmy Buschhoff.

- Samojezdna mieszalnia pasz treściwych to nowoczesny pojazd, wyposażony w mieszalnik, młyn młotkowy i gniotownik zboża oraz urządzenie dozujące dla wzbogacenia mieszanki w odpowiednie dodatki. Dzięki dostępnemu w pojeździe sprzętowi od razu załatwia się też wszelkie formalności. To bardzo dobre rozwiązanie dla rolników chcących mieć pewność źródła pochodzenia paszy, którą karmią swoje zwierzęta. To również narzędzie, z którego mogą skorzystać właściciele niewielkich gospodarstw. Mogą po prostu zamówić taką usługę, bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu takiego pojazdu – dodaje T. Płachta.

- Rolnicy potrafią kalkulować. Choć wydawałoby się, że dzięki dostępowi do produktów i informacji już wszystko mają i wiedzą, to jednak w dalszym ciągu poszukują nowych, ciekawych rozwiązań, by optymalnie wykorzystać swoje możliwości i kapitał– mówi Roman Kurzac,kierownik sprzedaży firmy EKOPLON S.A. z Grabek Dużych, specjalizującej się w produkcji pasz oraz nawozów dolistnych. O możliwościach samojezdnej mieszalni pasz treściwych oraz sposobach prawidłowego żywienia zwierząt hodowlanych można było przekonać się w Raciborzu, w siedzibie firmy ELDA, sąsiadującej z raciborskim biurem ARiMR, w dniach 13-15 maja. Specjaliści firm EKOPLON S.A. i ELDA byli w tym czasie do dyspozycji rolników, którzy składali wnioski o dopłaty. Prezentowali rekomendowane produkty dla zwierząt oraz mieszalnię pasz treściwych.- W powiecie raciborskim dominuje hodowla bydła, w tym krów mlecznych. Najwięcej pytań dotyczyło więc właśnie tego typu produkcji, m.in. w związku z problemami żywieniowymi czy z zacieleniem krów – mówi Mariusz Lizak, doradca ds. żywienia zwierząt z firmy EKOPLON S.A., który służył raciborskim rolnikom swoimi radami.

Jak przyznaje żywieniowiec, klienci zwracają uwagę na ceny pasz i suplementów dla zwierząt, jednak coraz więcej wagi przywiązują także do ich jakości. - Kilogram kilogramowi nie jest równy. Lepiej kupić mniej, a lepszej jakości, niż faszerować zwierzęta zapychaczami.Ekoplon do produkcji pasz, koncentratów, premiksów czy dodatków paszowych stosuje najwyższej jakości surowce paszowe. Dzięki temu; nasze produkty cechuje wysoka jakość, a to przekłada się bezpośrednio na opłacalność hodowli – zapewnia żywieniowiec.

- Dla mnie przy wyborze paszy liczy się dostępność produktu, jego cena, ale przede wszystkim jakość. Najważniejsze, żeby bydło było zdrowe. Źle odżywiane zwierzęta gorzej przybierają na wadze, albo nawet chorują. W obu przypadkach wzrastają koszty takiej hodowli– przyznaje Marek Uliczka, rolnik z Borucina (gmina Krzanowice), który zapoznał się z prezentacjami firm EKOPLON i ELDA.

- Raciborski rynek to raczej duże gospodarstwa i hodowle. Wysoki jest tu również poziom wiedzy rolników, którzy są świadomi tego, czego potrzebują. Praca dla takich klientów to wyzwanie ale i duża satysfakcja – tak Damian Muszyński, doradca ds. żywienia zwierząt z firmy EKOPLON S.A. charakteryzuje rolnictwo na terenie powiatu raciborskiego.

Jak się okazuje, wysoka jest tu także wartość ziemi. W tym roku w rejonie Sławikowa (gmina Rudnik) zostało sprzedanych ok. 10 ha za cenę ponad 120 tys. zł za 1 ha, czym ustanowiono rekord w skali całej Polski.

Źródło: Informacja prasowa

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!