Alternatywny rynek zamiast wsparcia finansowego z UE

 

Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na wsparcie sektora owoców i warzyw. Unijne fundusze przeznaczone zostaną na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.

sign-37926 6001Środki z UE obejmą: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi.                                                                                                                    O wsparcie będą mogli ubiegać się producenci, którzy zdecydują wycofać z rynku swoje zbiory, a w szczególności poprzez przeznaczenie ich do darmowej dystrybucji (np. dla szkół), również poprzez zaniechanie zbiorów czy tzw. zielone zbiory, przeprowadzane przed rozpoczęciem normalnych zbiorów.                                                                                                   Od tego, na jaki sposób wycofania z rynku zdecyduje się producent, będzie zależeć wielkość pomocy. Więcej dostaną ci, którzy oddadzą owoce i warzywa do darmowej dystrybucji. 

- „Wielkość pomocy ustalana ma być na podstawie ceny wycofania określonej w unijnym rozporządzeniu. Ceny te są jednak niższe niż ceny rynkowe. Dlatego dla producentów lepiej byłoby znaleźć alternatywny rynek i na nim sprzedać swoje produkty.” - mówi Szczepan Wójcik, Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

Na piątek zaplanowane jest kolejne spotkanie ekspertów z krajów UE i Parlamentu Europejskiego, które ma być poświęcone sytuacji na unijnym rynku produktów rolno-spożywczych w związku z rosyjskim embargiem. Na 5 września natomiast planowane jest spotkanie ministrów rolnictwa państw UE.

 

Z danych resortu rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw, o wartości blisko 336 mln euro. Szacuje się, że straty wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

 

 

 

 

Źródło: Świat Rolnika

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!