Dni Konia Arbaskiego w Janowie Podlaskim - uzyskano ponad 2 mln euro z aukcji „Pride of Poland”

 

W dniach 15-17 sierpnia br. w Janowie Podlaskim po raz kolejny odbyły się Dni Konia Arabskiego, na które składają się dwa wydarzenia: Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i międzynarodowa Aukcja „Pride of Poland”. Podczas tegorocznej 45. aukcji w Janowie Podlaskim polskie stadniny zarobiły 2 miliony 89 tysięcy euro. Najdroższym koniem tegorocznej aukcji była klacz Piacolla z Michałowa, która uzyskała cenę 305 tys. euro. Konie trafiły głównie do hodowców z Arabii Saudyjskiej i Wielkiej Brytanii, a także Kataru, Iranu, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji oraz Rosji, a dwa zostały w Polsce. Tradycyjnie imprezę swoim patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej KrwiDni Konia Arabskiego tworzą dwa wydarzenia w świecie hodowców i miłośników koni, które przyciągają w takim samym stopniu zarówno ludzi związanych z biznesem i sportami konnymi, jak i celebrytów oraz rodziny z dziećmi. Są to Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi oraz Aukcja „Pride of Poland”.

Szczególnie rodzinnym wydarzeniem są czempionaty koni arabskich organizowane w ramach Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. O tytuły czempionów walczą klacze i ogiery wszystkich kategorii wiekowych, a wyhodowane w polskich stadninach araby wielokrotnie zwyciężały nie tylko w kraju, lecz również na wielu prestiżowych pokazach za granicą – Werona, Moorsele, Praga, Aachen i Paryż to jedynie początek listy miejsc, gdzie polskie konie arabskie święciły tryumfy. W sierpniu w Janowie konie arabskie walczyły w 5 kategoriach podstawowych – ogiery i klacze młodsze i starsze oraz nagroda Best in Show, czyli Najlepszy Koń Pokazu. Zdobywcy tej ostatniej nagrody mają co roku wielkie szanse na najwyższe tytuły na paryskim czempionacie świata – Salon du Cheval. W tym roku Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbył się już po raz 36.

 

Dar króla Bahrajnu

Książe Isa Janusz Piechociński Leszek Świętochowski prezes ANRNiespodzianką tegorocznego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi był pustynny ogier ze stajni króla Bahrajnu, który został przekazany w darze dla Polski w dowód uznania dla poziomu, zasług i wpływu polskiej hodowli koni arabskich na hodowlę światową.

Z tej okazji specjalnie przybył do Janowa Podlaskiego wnuk Króla Bahrajnu, Książe Isa, i przekazał na ręce wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego współczesnego przedstawiciela rodu Kuhailana Afasa. Gniady ogier KUHAILAN AFAS MAIDAAN jest potomkiem jednego z pierwszych koni arabskich, które niemal sto lat temu zostały sprowadzone do Polski przez księcia Romana Sanguszko.

 

„Pride of Poland” – klacze sprzedano za ponad ponad 2 mln euro

Drugim, równie ważnym wydarzeniem jest aukcja koni arabskich „Pride of Poland”, która w tym roku została zorganizowana już po raz 45. Pierwszą aukcję koni arabskich zorganizował latem 1969 roku ówczesny dyrektor Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Andrzej Krzyształowicz. Od tego czasu nieprzerwanie, jako jedyna tego rodzaju impreza na świecie, przyciąga kupców i hodowców, którzy nie wahają się zapłacić zawrotnych kwot za perły polskiej hodowli, a także świat sportu i biznesu oraz rodziny z dziećmi. Rekordowa cena padła 6 lat temu, kiedy to za kasztankę KWESTURA ze Stadniny Koni w Michałowie zapłacono 1,125 mln euro. Jest ona także jedynym koniem w historii, który dwukrotnie wygrał na Czempionacie Świata Salon du Cheval.

- W tym roku podczas wystawiono 27 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, jednak trójka koni nie znalazła nabywców. Najdroższym koniem tegorocznej aukcji była klaczka Piacolla z Michałowa, która uzyskała cenę 305 tys. euro. Drugi pod względem wynik finansowy uzyskała Norma, klacz również ze stadniny w Michałowie. Nabywca z Arabii Saudyjskiej zapłacił za 10- letnią klacz 250 tys. euro – mówi Grażyna Kapelko, rzecznik prasowy Agencji Nieruchomości Rolnych.

Stadnina w Janowie Podlaskim największą cenę uzyskała za klacz Cenoza. Gospodarze Dni Konia Arabskiego i aukcji uzyskali za dziewięcioletnią klacz 240 tys. euro, którą kupiła Shirley Watts, żona perkusisty zespołu The Rolling Stones. Natomiast 220 tys. euro zapłacili hodowcy amerykańscy za wspaniałą klacz matkę Perfirkę ze Stada Ogierów w Białce. Klacz ta wydała m.in. na świat Perfinkę, ubiegłoroczną zdobywczynię Potrójnej Korony, która wygrała złoto na Pucharze Narodów w Aachen i dwa srebra na Czempionacie Europy w Weronie i Czempionacie Świata w Paryżu.

- Polska jest absolutnym liderem na świecie, jeśli chodzi o hodowle koni czystej krwi arabskiej. Od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingów, jeśli chodzi o jakość hodowlaną. Dużo trudniejszym zadaniem jest jednak utrzymanie się na tym szczycie. Zarówno pilnowanie, aby polskie konie zdobywały nagrody na najważniejszych pokazach, jak i zachęcanie klientów do przyjeżdżania tutaj – mówi Anna Stojanowska z Zespołu Nadzoru Właścicielskiego ANR.

Tegoroczny wynik aukcji jest minimalnie lepszy niż ten z 2013 roku. Wówczas za 22 klaczy udało się uzyskać kwotę 2,072 mln euro. Zaś w roku 2012 roku za 19 koni ich miłośnicy zapłacili 1,325 mln euro.

 

Międzynarodowe wydarzenie

Dni Konia Arabskiego tradycyjnie przyciągają gości ze wszystkich kontynentów, w tym m.in. szejków i książęta z Półwyspu Arabskiego. Polskie araby uznawane są za najlepsze na świecie, a ich uroda i zadziorny charakter doceniane przez hodowców i miłośników koni i jeździectwa.

Konie arabskie czystej krwi hodowane są w Polsce w trzech stadninach: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, która pełni rolę gospodarza Dni Konia Arabskiego. Agencja w swoich zasobach, poza gruntami rolnymi, dysponuje w sumie 18 stadninami koni. Najstarsza z nich, Janowska stadnina, powstała w roku 1817 (wkrótce będzie obchodzić swoje dwustulecie), a pierwsze araby pojawiły się w niej w 1885 roku. Dzisiejsza polska hodowla koni czystej krwi arabskiej należy do najpoważniejszych i najbardziej liczących się na świecie.

Szczegółowe informacje na temat Dni Konia Arabskiego znajdują się na stronach internetowych Stadniny Koni w Janowie Podlaskim: www.janow.arabians.pl oraz na stronach Aukcji „Pride of Poland”: www.prideofpoland.pl.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!