Naturalny czy sztuczny?

 

Ziemia w ogrodach i na gruntach rolnych jest intensywnie eksploatowana, a niedobór substancji odżywczych zmusza nas do stosowania nawozów. Jak je wybierać? Które będą najlepsze – naturalne czy sztuczne?

143860917898646400W naturalnych warunkach problem nawożenia w zasadzie nie występuje, bo niezbędne dla rozwoju flory pierwiastki trafiają do gleby wraz z rozkładającymi się szczątkami roślin. W sztucznej uprawie plony zaś nie wracają do ziemi, co zakłóca bilans gospodarki mineralnej.

Kolejny problem to duże zagęszczenie roślin, które w takiej ilości potrzebują więcej potasu, magnezu, azotu, wapnia i fosforu. Niestety, zawartość tych składników w warstwie próchnicznej nawet najżyźniejszej gleby jest zbyt niska, by to zapotrzebowanie zaspokoić.

Każdemu gatunkowi musimy dostarczyć innych mikro i makroelementów. Znajdziemy je nawozach, ale preparaty te różnią się między sobą składem i, co za tym idzie, przeznaczeniem. Aby dobrać odpowiedni produkt, musimy nie tylko wiedzieć, czego dana roślina potrzebuje, ale też znać skład gleby, w której rośnie.

Jak to sprawdzić? Nie każdy może oddać próbkę ziemi do laboratorium, dlatego większość plantatorów skazana jest na domowe metody. Najbardziej miarodajna jest obserwacja rosnących w ogrodzie chwastów – wiele z nich to rośliny wskaźnikowe, a ich obecność świadczy o zawartości poszczególnych minerałów.

Bezpieczne, ale działają dość wolno – nawozy naturalne

Kiedy już wiemy, jakich składników potrzebują nasze rośliny, możemy wybrać najbardziej odpowiedni nawóz. W amatorskich, niewielkich uprawach zwykle najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne, takie jak kompost. Jego produkcja nie jest wprawdzie skomplikowana, ale w wielu ogrodach zwyczajnie brakuje miejsca na założenie kompostownika. Co zatem zrobić, gdy nie możemy użyć własnego kompostu?

Najlepiej użyźnić glebę granulowanym lub suszonym obornikiem. Taki nawóz jest w stu procentach naturalny – wytwarza się go z odchodów zwierząt hodowlanych – i dostępny w każdym sklepie ogrodniczym. Poza nim, warto również sięgnąć po powstający w wyniku przetworzenia gleby przez dżdżownice kompostowe, biohummus. Preparat dostarcza glebie dużej ilości bakterii, poprawiając jej właściwości i ułatwiając przyswajanie składników odżywczych.

Nawozy naturalne są całkowicie bezpieczne – jeśli będziemy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, nie musimy bać się przenawożenia. Niestety, efektów ich działania nie zauważymy od razu, bo zawarte w nich substancje, rośliny mogą przyswoić dopiero po mineralizacji gleby. Ich skład nie zawsze zaspokaja też zapotrzebowanie bardziej wymagających gatunków, więc pewne minerały będziemy musieli dostarczyć osobno.

Nawozy nieorganiczne – na co uważać przy ich stosowaniu?

Pod tym względem lepiej wypadają nawozy mineralne, których składniki są mocno skoncentrowane i szybko przyswajane przez rośliny. Nawozy jednoskładnikowe pozwalają ponadto na dokładne odmierzenie dawek poszczególnych substancji, co znajduje zastosowanie w uprawie gatunków o nietypowych potrzebach i przydaje się walce z zaburzeniami wegetacji. Przykłady takich preparatów to między innymi: sól potasowa, związki azotu i magnezu oraz nawozy fosforowe.

 

Warto jednak pamiętać, że ich użycie wymaga specjalistycznej wiedzy o potrzebach poszczególnych gatunków. Niewprawny ogrodnik może użyć zbyt dużej dawki, co odczują nie tylko rośliny, ale też inne organizmy żyjące w ogrodzie. Ich długotrwałe stosowanie może ponadto wyjałowić glebę, przez co ta nie będzie już dostarczać roślinom niezbędnych składników odżywczych.

 

Bezpieczniejsze są nawozy wieloskładnikowe. Na sklepowych półkach znajdziemy preparaty tego rodzaju przeznaczone do uprawy iglaków, kwiatów balkonowych lub trawników, a ich składy opracowywane są tak, by zapewnić każdemu z tych gatunków wszystkie substancje, których potrzebuje do szybkiego wzrostu.

 

W ostatnich latach rośnie też sprzedaż nawozów mineralnych o przedłużonym działaniu, które możemy zakupić na stronie www.krex.com.pl. Źródłem ich popularności jest na pewno wygoda – preparat wystarczy użyć tylko raz, a ten przez cały okres wegetacyjny będzie uwalniać niezbędne składniki odżywcze. To rozwiązanie idealne dla osób zajmujących się uprawą amatorsko, eliminujące konieczność precyzyjnego odmierzania każdej substancji.

 

Jak łączyć nawozy organiczne i mineralne?

 

Oba typy nawozów mają swoje wady i zalety. Preparaty naturalne są bezpieczne i dość wydajne, ale nie działają zbyt szybko. Nawozy nieorganiczne z kolei wykazują niemal natychmiastowe działanie i umożliwiają precyzyjne dawkowanie pojedynczych składników, jednak przy dłuższym stosowaniu przyczyniają się do pogorszenia jakości gleby. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy od lat łączą je ze sobą, wykorzystując zalety obu rodzajów.

 

Wygodniejszym rozwiązaniem jest wybór nawozu organiczno-mineralnego, dostępnych na stronie www.krex.com.pl. Preparaty tego typu zawierają mocno skoncentrowane substancje odżywcze, a negatywne skutki ich działania minimalizuje obecność związków organicznych. Stosując je, możemy cieszyć się szybkim wzrostem roślin bez obaw o erozję gleby.

 

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!