Kandydaci z południowej Wielkopolski jednym głosem przeciwko kopalni

 

Przeciwnicy powstania kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce będą mieli solidne wsparcie w nowym sejmie i senacie. Spośród trzynastu parlamentarzystów wybranych w okręgu kalisko-leszczyńskim ośmiu oficjalnie zaprotestowało przeciwko tej inwestycji, przyłączając się do akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przedsiębiorczość dla Ekologii.

Stowarzyszenie zapraszało kandydatów z wszystkich zarejestrowanych list do podpisania „Deklaracji sprzeciwu wobec budowy kopalni odkrywkowej w południowo-zachodniej Wielkopolsce”. Kandydaci mogli dodatkowo wygłosić swoją opinię przed kamerą oraz sfotografować się z planszą „#stopkopalni”. – Najważniejsze decyzje dotyczące budowy kopalni będą zapadać na szczeblu władz krajowych. Dlatego potrzebujemy wsparcia parlamentarzystów i dlatego pytaliśmy ich o jasną deklarację w tej sprawie jeszcze przed wyborami – podkreśla Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości dla Ekologii. Zwraca przy tym uwagę, że protest wobec kopalni będą w nowym parlamencie wspierać kandydaci ze wszystkich partii obecnych w sejmie: – To pokazuje, że sprzeciw wobec kopalni jest sprawą ponad podziałami.

Zgodnie na „nie”

Stowarzyszenie zebrało łącznie 36 deklaracji podpisanych przez kandydatów z różnych list, a także 22 wypowiedzi w nagraniach video i 22 zdjęcia. Mandaty poselskie w okręgu nr 36 zdobyło ostatecznie siedmiu uczestników akcji: Jan Dziedziczak, Bożena Henczyca, Jerzy Kozłowski, Joanna Lichocka, Jan Mosiński, Andżelika Możdżanowska i Adam Szłapka.
– Budowa kopalni w Oczkowicach uderzy w najbardziej urodzajne i rozwinięte tereny rolnicze Wielkopolski. Dlatego nie możemy zgodzić się na to, by w sposób lekkomyślny i krótkowzroczny zdewastować tak ważne tereny rolnicze – zwrócił uwagę Jerzy Kozłowski.

Z kolei Andżelika Możdżanowska podkreśliła potrzebę uszanowania woli mieszkańców terenów zagrożonych skutkami powstania kopalni: – Nie można dopuścić do tego, by powstawały inwestycje, które nie są społecznie akceptowane.

Swój zdecydowany sprzeciw wyraził także Jan Dziedziczak: – Jeśli wygra Prawo i Sprawiedliwość, kopalni nie będzie. Kropka.

Do akcji przyłączyli się także wszyscy kandydujący na urząd senatora w okręgu nr 94: Adam Kośmider, Julia Krakowiak, Sławomir Mocek, Grzegorz Rusiecki, Mariusz Trawka oraz Marian Poślednik, który ostatecznie zdobył mandat w powiatach rawickim i gostyńskim.

Posłuchają mieszkańców

W deklaracji kandydaci na parlamentarzystów zapewniali, że będą aktywnie wspierać protestujących przeciwko inwestycji mieszkańców, a wszelkie decyzje dotyczące kopalni odkrywkowej podejmą w zgodzie z opinią i interesem lokalnej społeczności. – Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń związanych z budową kopalni odkrywkowej. Również ci, reprezentujący miejscowości oddalone od Rawicza i Gostynia, jak Kępno czy Kalisz – zauważa Leszek Wenderski. – Słusznie, bo jak wskazują eksperci, skutki tej inwestycji dotkną nie tylko bezpośrednich sąsiadów odkrywki - to sprawa związana z bezpieczeństwem żywnościowym całej Polski. Mamy nadzieję, że dzięki zdeterminowanym parlamentarzystom z południowo-zachodniej Wielkopolski ta świadomość wzrośnie również w polskim sejmie i senacie.

Pełna lista sygnatariuszy deklaracji została zamieszczona na stronie www.stopkopalni.pl. Z kolei na profilu www.facebook.com/stopkopalni można także zobaczyć filmy z wypowiedziami kandydatów oraz zobaczyć ich zdjęcia z planszą poparcia akcji. 

poseł Jan Dziedziczak

senator Marian Poślednik

poseł Jerzy Kozłowski poseł Bożena Henczyca

poseł Joanna Lichocka

poseł Andżelika Możdżanowska

  poseł Jan Mosiński

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!