Nasiona rzepaku zatruwane glifosatem

 

Część rolników stosuje opryski roundupem w celu osuszenia plonów rzepaku przed żniwami. Zabieg ten jest niebezpieczny dla ludzi jak i zwierząt, ze względy na spożywcze przeznaczenie roślin.

Roundap był uznawany za bezkonkurencyjny środek chwastobójczy. Jak zapewniał koncern Monsanto - produkujący środek chwastobójczy, miał on być biodegradowalny. Rolnicy bardzo często stosowali go do opryskiwania pól przed wzrostem roślin, aby zlikwidować wszystkie chwasty.

rzepak3Środek ten stosuje się do desykacji czyli osuszania plonów. Zabieg jest często stosowany przez rolników na Opolszczyźnie. W czasie oprysków wyzwala się substancja czynna glifosat, hamująca fotosyntezę. Rolnicy po kilku dniach zbierają suchą masę pozyskując z niej nasiona przeznaczane do produkcji oleju rzepakowego, margaryny czy biopaliwa.

Roundap do 2010 roku sprzedawany był w Polsce jako środek ulegający biodegradacji, choć takich właściwości nie posiadał. Firma Monsanto po przegranych procesach we Francji i USA musiała usunąć z opakowań błędną informację.

Pozostał jednak problem z stosowaniem preparatu wg starych zasad.

- Pod Kluczborkiem, ale także w innych częściach regionu to powszechna praktyka - alarmuje Adam Ulbrych, przewodniczący partii "Zielonych” na Opolszczyźnie. - Nasiona rzepaku, z którego produkowana jest żywność, zostają w ten sposób zanieczyszczone szkodliwym dla ludzi glifosatem. Rolnicy trują więc nie tylko rośliny, ale też siebie i innych, na których stoły trafia żywność skażona tą substancją.

Herbicyd jest ogólne dostępny w konkurencyjnej cenie. Stosowanie go do osuszania rzepaku znacznie ułatwia żniwa rolnikom. Problem by nie istniał, gdyby rzepak w ten sposób osuszany przeznaczony był tylko do produkcji biopaliwa.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu, która bada czystość upraw opolskich rolników, nie miała dotychczas większych zastrzeżeń.

- Co prawda zdarzały się próbki, w których odkryliśmy pozostałości po środkach ochrony roślin, ale nigdy nie były to stężenia zagrażające ludziom - mówi Monika Krawczyk - kierownik działu ochrony roślin.


Preparatem zainteresowali się uczeni na całym świece. Z badań Gilles'a-Erica Seraliniego, francuskiego biologa molekularnego, wynika że glifosat utrzymuje się w wodzi i glebie przez rok i jest on szkodliwy dla człowieka.
- Roundup zaburza system hormonalny, blokując wydzielanie hormonów płciowych w komórkach - stwierdził Gilles-Eric Seralini. - To bardzo ważne, bo hormony te mają kluczowe znaczenie dla płodu ludzkiego. Bez nich nie jest możliwe ukształtowanie się narządów płciowych noworodka.

W Unii Europejskiej Roundup jest sklasyfikowany jako środek drażniący i niebezpieczny dla środowiska. Producent natomiast zapewnia na etykiecie, że zbiory można dokonywać po upływie 14 dni po opryskach.

 

Źródło: nto.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!