Grad pod ostrzałem

 

Okazuje się, że rolnicy, by nie stracić plonów, są gotowi wytoczyć nawet najcięższe działa przeciwko... pogodzie. Coraz więcej sadowników z niesprzyjającą aurą walczy przy pomocy tzw. armatek. Najpopularniejsze są działa przeciwgradowe. Producenci owoców mają nadzieję, że przegonią one raz na zawsze czarne chmury znad ich sadów. Mają już dość strat ponoszonych przez klęski żywiołowe.

KlimkiewiczWojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna (woj. kujawsko-pomorskie) wypowiedział wojnę pogodzie. W ubiegłym roku przez anomalia pogodowe zebrał tylko 10 proc. owoców. Gdy w lipcu tego roku gradobicie zniszczyło jego pole, postanowił zainwestować w sprzęt, który zapobiegałby takim wydarzeniom. Wydał 42 tysiące euro na działo przeciwgradowe. Sprzęt się sprawdza i sadownik nie wyklucza zakupu kolejnej armatki.

– Strzelam armatką w powietrze i zapobiegam ewentualnym stratom. Co prawda moje działo nie gwarantuje stuprocentowej ochrony, ale wiem, że w razie na przykład wyjątkowo silnej burzy, bryłki lodu byłyby mniejsze, tym samym nie spowodowałyby tak poważnych zniszczeń. Już teraz da się zauważyć, że we Wtelnie jest mniej burz. W tym dziale powietrze miesza się z acetylenem. Świece doprowadzają do zapłonu mieszanki i co kilka sekund powodują wybuch. Fala uderzeniowa idzie pięć kilometrów do góry. Właśnie te zawirowania powietrza utrudniają powstawanie gradu – wyjaśnia zadowolony sadownik.

Choć nazwa „działo przeciwgradowe" brzmi groźnie, urządzenie wygląda jednak niepozornie. To blaszana budka z kominem i aparaturą w środku. Eksploatacja nie jest droga. – Trochę jak stacja kosmiczna , ale mi nie przeszkadza – ocenia z uśmiechem na twarzy rolnik sąsiadujący z sadem, w którym jest armatka.

Rolnicy z Wtelna, którzy mają działo przeciwgradowe za płotem, nie narzekają. Armatka przy okazji chroni także ich uprawy. Mieszkańcy bloków w pobliżu sadu z działem, rzadko, ale narzekają na huk. Podkreślają jednak, że idzie się do tego przyzwyczaić. Tym bardziej, że działo zwykle przegania chmury w dzień, a w nocy jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy jest prawdopodobieństwo wystąpienia gradu.

czytaj dalej

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!