InformacjeWszystkie w Polsce, każda inna

 

Zajmują łącznie 93 % kraju, a zamieszkuje w nich 40 % ludności Polski. Gminy wiejskie wzięli pod lupę warszawscy naukowcy. Które są najbogatsze, gdzie się nie płaci podatków i dlaczego kawalerzy ze wschodniej Polski mogą mieć problem z ożenkiem? Oto wyniki badań Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

gospodarstwoZąbki to niewielkie miasteczko położone zaledwie 10 kilometrów od Warszawy. Kiedyś było gminą wiejską, teraz rządzi tu burmistrz. Liczba mieszkańców, która wynosi obecnie ponad 30 tysięcy, systematycznie wzrasta. - Obecnie więcej przyjezdnych jest niż Ząbkowiaków. Za moich czasów takich bloków nie było. A w blokach mieszkają przecież ludzie przyjezdni mówią mieszkańcy.

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie wzięli pod lupę naukowcy z Państwowej Akademii Nauk, którzy przy współpracy z Europejskich Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej stworzyli raport o nazwie „Monitoring rozwoju obszarów wiejskich”. - My nie pokazujemy jak wygląda wieś w opozycji do miasta, tylko pokazujemy jak bardzo zróżnicowana jest ta wieś – tłumaczy dr hab. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Wyniki pokazały, że polskie gminy są silnie zróżnicowane, szczególnie pod względem rozwoju społeczno -gospodarczego. - Najlepiej rozwinięte są obszary podmiejskie, korzystające z położenia wokół dużych miast, lepiej rozwinięte są obszary Polski Zachodniej niż Wschodniej – mówi dr hab. Andrzej Rosner z Instytutu Rozwoju i Rolnictwa PAN.

Przykładem może być gmina Krzywcza, w powiecie przemyskim. Problemy z uchwaleniem budżetu wymagały tu interwencji Regionalnej Izby Obrachunkowej. W tym roku gmina nie wyda ani złotówki na nową inwestycję.. - Wie Pani ja trochę jeżdżę po Polsce i tu jest taka stagnacja..nic się nie dzieje, tak jakby czas się zatrzymał trochę, taka komuna wczesna – zauważają mieszkańcy Krzywczy.

Wschodnie gminy Polski zamieszkuje za to więcej ludzi młodych, bardziej kreatywnych w pozyskiwaniu unijnych funduszy niż w innych częściach kraju.

Tymczasem w wyborach większą aktywność wykazują mieszkańcy stref podmiejskich. - Mi jest bardzo dobrze tylko nie podoba mi się rząd – reagują z oburzeniem mieszkańcy.

Według raportu 71 polskich gmin jest płatnikiem tzw. janosikowego, do tego mieszkańcy 10 gmin zarabiają rocznie ok. 48 tysięcy zł. Ale jest też i paradoks. - Istnieją gminy, w których nie ma ani jednej osoby płacącej składki ZUS-u twierdzi prof. Rosner.

Zdaniem naukowców wiele gmin ma problemy demograficzne z powodu migracji mieszkańców za granicę. W Ząbkach, należących do jednej z największych w Polsce aglomeracji warszawskiej, takiego problemu się nie odczuwa. - Raczej nie ma problemów jak się chce. Znalazłam pracę też w Ząbkach, w tej chwili jestem przeniesiona na Warszawę, ale nie ma problemów. Jedyny problem - za rzadko autobus 199 jeździ – mówi młoda mieszkanka. - Nie ma pan ochoty wyjeżdżać za granicę? - Nie mam ochoty, ani powodów. Pracę mam stałą.

Uwaga panowie.. według raportu najtrudniej znaleźć żonę na Wschodzie! -To jest Wschód Polski na pograniczu z sąsiadami, te tereny są wypłukane geograficznie i to dotyczy kobiet. Kobiety szybciej migrują ze wsi, do miast – mówi dr Stanny.

Te i wiele innych badań do projektu opracowano na podstawie 120 tysięcy informacji pozyskanych z instytucji rządowych i organizacji pozarządowych, a także z ankiet wypełnionych przez ponad 2 tysiące urzędów gminy.

 

Autor: Dziennikarz TVR – Dominika Panek

Źródło : Informacja prasowa

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!