InformacjeHistoria firmy URSUS, producenta ciągników rolniczych

 

Dla każdego Polaka nazwa URSUS nieodłącznie związana jest z ciągnikami rolniczymi, a dla niektórych stała się wręcz synonimem słowa "traktor". Historia tej fabryki, zapoczątkowana przez siedmiu dżentelmenów ponad 100 lat temu, jest świetnym przykładem na to, jak przedsiębiorczość zwycięża nawet największe trudności napotykane podczas prowadzenia własnej działalności. Poniżej, specjalnie dla wszystkich użytkowników i fanów ciągników URSUS przedstawione zostały krótko losy firmy, z uwzględnieniem wydarzeń najważniejszych dla jej rozwoju.

140594051531814100Założenie firmy

Jako początek firmy URSUS uznaje się rok 1893, kiedy to trzech inżynierów: Kazimierz Matecki, Ludwik Rossman i Emil Schönfeld razem z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem oraz Ludwikiem Fijałkowskim przeznaczyli oszczędności posagowe swoich siedmiu córek na rozpoczęcie produkcji armatury przemysłowej. Firma nosiła wtedy nazwę Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur, a swoje produkty oznaczała znakiem "P7P", jako skrót od "Posag Siedmiu Panien". W 1902 r. podjęto decyzję o rozszerzeniu działalności i firma oprócz armatury zaczęła produkować także silniki spalinowe. Zmiany dotyczyły także nazwy firmy, która od tej chwili brzmiała "Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS", zaś znakiem towarowym stało się właśnie kojarzone z fabryką do dziś słowo URSUS, zaszyfrowane w kole zębatym.

Rozwój przedsiębiorstwa

Firma działała prężnie i dzięki nieustannemu rozwojowi w 1913 r. osiągnęła status głównego w Królestwie Polskim producenta silników spalinowych, będąc także ich jedynym dostawcą do Cesarstwa Rosji. W ofercie wśród szerokiej gamy silników i wciąż produkowanej armatury, znaleźć można było lokomobile, czyli przewoźne zespoły napędowe służące do napędzania maszyn rolniczych. Już w latach 1916-1918 skonstruowano pierwszy prototyp polskiego ciągnika, a w 1920 r. zmieniono nazwę firmy na "Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus” Sp. Akc.", co wskazywało na rozpoczęcie produkcji maszyn dla rolnictwa. Jednak pierwszy traktor wyprodukowano dopiero w roku 1922, co było niemałym sukcesem wobec ówczesnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju. Rok ten przyniósł za sobą kolejną zmianę nazwy, tym razem na "Zakłady Mechaniczne „Ursus” Spółka Akcyjna". Ciągniki produkowano do roku 1927 w łącznej liczbie 100 sztuk.

II wojna światowa

W latach 1923-1927 we wsi Czechowice (obecnie część warszawskiej dzielnicy Ursus) wybudowano należące do przedsiębiorstwa Fabrykę Samochodów i Fabrykę Metalurgiczną. Jednak produkcja na cele rolnicze została zatrzymana, a w 1930 r. ZM "Ursus" S. A. zostały przejęte przez Bank Gospodarstwa Krajowego i włączone do Państwowych Zakładów Inżynierii, które wytwarzały towary dla wojska. Przed wojną produkowano w nich głównie czołgi i transportery.

Podczas wojny fabryki zajmowały się produkcją i naprawami niemieckiego sprzętu wojskowego, zaś w 1944 r. wyposażenie fabryki zostało wywiezione do innych miast, a teren zaminowano i obsadzono posterunkami wojskowymi, które zajmowały go do początku roku 1945. Wtedy też zaczęto odbudowywać fabrykę, a do września 1946 r. odzyskano aż 80% jej przedwojennego wyposażenia.

Czasy powojenne

1946 r. przyniósł decyzję o rozpoczęciu produkcji ciągników rolniczych. Pierwszy Ursus C-45 zjechał z taśmy montażowej w maju 1947 roku. Następne lata to nieustanny rozwój firmy i ciągła praca inżynierów i konstruktorów nad kolejnymi modelami ciągników, wśród których były modele takie, jak C-451, C-325, C-308, C-4011, C-385 czy "rodzinę U", w skład której wchodziły U-300, U-500, U-600 i U-700. Jednak ich produkcję zatrzymano w roku 1971, a od tej pory produkowano na licencji firmy Massey Ferguson, jednak finansowanie tej zmiany było niewystarczające nawet przy produkcji i sprzedaży ciągników MF, a firma zaczęła popadać w długi. Dalsze losy firmy oparte były więc już niemal w całości o produkcję licencyjną, a dopiero później, na początku lat 80-tych do produkcji wprowadzono ciężkie ciągniki nowej generacji.

Czasy obecne

Dbałość o rozwój firmy doprowadziła do osiągnięcia w 1983 r. możliwości produkcyjnych na poziomie 50 tys. sztuk ciągników rocznie, a firma stała się rozpoznawalna na całym świecie. Wciąż unowocześniane, szczególnie na początku XXI wieku, ciągniki Ursus zapracowały dzięki swojej wydajności i jakości na zaufanie i uznanie rolników, a logo firmy kojarzy się obecnie każdemu z polskimi ciągnikami. I słusznie - firma Ursus to wyłącznie polski kapitał, od początku wykorzystywany, by ułatwić życie polskim rolnikom.

Autor artykułu : Artykuł został przygotowany przez firmę HurtowniaRolnicza.pl specjalizującej się w internetowej sprzedaży części zamiennych do sprzętu rolniczego oraz akcesoriów rolniczych.

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!