InformacjeZasady transportu warzyw i owoców

 

Warzywa i owoce to dość niewdzięczny towar do transportu. Ponieważ szybko tracą świeżość, ich podróż musi przebiegać w określonej temperaturze i wilgotności. Istotny jest zatem wybór środka transportu, jak i rodzaj opakowania. 

Źródło zdjęć shutterstock.com

Transport i przechowywanie żywności w ramach działalności gospodarczej muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Dane osobowe przedsiębiorcy, zakres jego działalności oraz wielkość ładunku owoców i warzyw muszą zostać zgłoszone do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W przypadku wywozu towaru do Unii Europejskiej dochodzą jeszcze przepisy wspólnotowe. Produkty żywnościowe muszą spełniać unijne normy także w zakresie opakowań, w jakich są sprzedawane. Jeśli żywność została dopuszczona do sprzedaży, wystawiany jest odpowiedni dokument, na podstawie którego świeże owoce i warzywa trafiają do obiegu.

Zgodnie z życzeniem klienta

Owoce i warzywa wysyłane są do konkretnego odbiorcy, który ma swoje oczekiwania. Klient może sobie na przykład zażyczyć określonego opakowania na owoce i sposobu paletyzacji ładunku, to samo dotyczy etykiet na opakowaniach – oczywiście metody pakowania i znakowania muszą być zgodne z przepisami. Klient może też zażądać konkretnej temperatury przewozu towaru – określa się ją w liście przewozowym (CMR). Godząc się na warunki odbiorcy musimy mieć świadomość, że pewnych okoliczności nie da się przewidzieć, dlatego konieczne jest ustalenie zasad reklamacji.

Kontrola jakości

Przed każdą wysyłką towaru przeprowadzana jest dokładna kontrola. Na jej podstawie wiadomo, jaki był stan wysyłanego towaru, czy spełnione zostały wymagania klienta (np. odnośnie gatunku i rozmiaru owoców), w jakiej temperaturze znajdował się towar, jaki był stopień dojrzałości owoców bądź warzyw. Jeśli dana partia towaru nie spełnia wymogów zamówienia, transport musi zostać odwołany albo dostawca negocjuje z klientem zgodę na gorszą jakość towaru. Owoce i warzywa nie mogą być wysyłane w stanie dojrzałości konsumpcyjnej, niedopuszczalne jest również przechłodzenie towaru.

Pakowanie towaru

Owoce i warzywa mogą być transportowane w skrzynkach kartonowych, ale tylko wtedy, gdy tektura ma określoną gramaturę. Ten wymóg jest szczególnie istotny przy transporcie morskim, ponieważ karton niskiej jakości źle reaguje na nadmiar wilgoci. Opakowania kartonowe, na przykład z wok-kartony.pl, są od razu wyposażane w etykiety producenta, co ułatwia szybką identyfikację towaru.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!