InformacjeHistoria firmy Zetor

 

Firma Zetor jest obecnie jednym z największych na świecie producentów ciągników rolniczych. Historia tego czeskiego przedsiębiorstwa sięga czasów tuż po II wojnie światowej, kiedy to Europa wymagała innowacyjnego, nowoczesnego podejścia do każdej z gałęzi gospodarki. Zetor Tractors wpisało się doskonale, świetnie dopasowując się do potrzeb rolników przez cały okres działalności i czyni to również dziś. Oto krótko przedstawiona historia firmy, przedstawiająca sposób, w jaki przedsiębiorstwo to zdobyło obecną pozycję na rynku producentów maszyn rolniczych.

140594068687054500.600Początki marki Zetor

Firma Zetor powstała w zasadzie wraz z pierwszym ciągnikiem rolniczym oznaczonym jako Z 25, wyprodukowanym w 1946 roku. Sama idea dla nazwy przedsiębiorstwa była niezwykle prosta - połączono pierwszą literę ("zet") nazwy fabryki Zbrojovka Brno, w której wyprodukowano ciągnik, z dwoma ostatnimi literami słowa "traktor". Ten pomysł przyjął się świetnie, a wpadająca w ucho nazwa stała się na przestrzeni lat marką rozpoznawalną na całym świecie.

Po bardzo udanym modelu, jakim był Zetor 25 otwarto w 1954 roku Badawczo-Rozwojową Bazę Zetora, dzięki której na pola wyjechały także modele oznaczone numerem 15 i nieco mocniejszy 30, a w końcu Zetor 50 Super z silnikiem o mocy 50 KM.

Rozwój firmy i innowacyjne rozwiązania

Niedługo później, w roku 1956 zaczęto produkować traktor gąsienicowy, oznaczony jako Zetor Super P. Kolejnym innowacyjnym pomysłem konstruktorów i projektantów z firmy było zunifikowanie elementów. Idea była prosta - identyczne części w różnych modelach znacznie ułatwiały produkcję i obniżały jej koszty, a także były korzystne dla użytkowników ciągników pod kątem serwisowania. Głównym przedstawicielem nowej, zunifikowanej serii był Zetor 3011, a zaraz po nim powstały modele 2011 i 4011.

Następnym celem, jaki postawiła sobie firma Zetor w kolejnych latach stało się zaspokojenie rosnących wymagań rolników względem mocy traktorów. W roku 1964 powstał „Czechosłowacko-Polski Traktorowy Ośrodek Badawczy“, zaś jego owocem był model 8011, który szybko zaczął cieszyć się uznaniem. Wyróżniał się nie tylko nowoczesną konstrukcją, ale też nietypowym designem i ergonomią.

Dalsze badania skutkowały opracowywaniem coraz to nowych, jeszcze bardziej innowacyjnych konstrukcji. Istniejące modele były także wciąż modernizowane, by jak najlepiej dopasować je do potrzeb użytkowników. Lata 70-te przyniosły także restrukturyzację w firmie, która skutkowała przeniesieniem produkcji większych ciągników na Słowację.

Czasy współczesne

W 1993 roku spółka Zetor została sprywatyzowana, zaś jej nazwę zmieniono na Zetor a.s. Kolejnym etapem zmian był plan rewitalizacyjny z 2000 roku, który w dwa lata później doprowadził do sprzedaży udziału majątkowego państwa spółce o nazwie HTC Holding, która stała się właścicielem 98% spółki Zetor.

HTC Holding od razu zabrała się za restrukturyzację firmy i zapewnienie jej stabilności finansowej. Dzięki skutecznym i przedsiębiorczym działaniom, ciągniki Zetor nie tylko nie straciły na jakości i innowacyjności, ale wręcz powstały kolejne, nowoczesne serie, które zastąpiły dotychczasowe konstrukcje. Nowe ciągniki są produkowane do dziś jako serie Proxima i Forterra.

Sukcesy firmy Zetor i nowych ciągników nie sprawiły jednak, że konstruktorzy spoczęli na laurach. Konsekwentnie rozwijają wciąż swoje projekty by jak najlepiej dopasować się do potrzeb rolników na całym świecie.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę HurtowniaRolnicza.pl specjalizującej się w internetowej sprzedaży części zamiennych do sprzętu rolniczego oraz akcesoriów rolniczych.

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!