InformacjeJak przycinać drzewka owocowe?

 

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych drzewek owocowych jest ich przycinanie. Czynność ta nie tylko pozwala na ukształtowanie korony zgodnie z naszym zamierzeniem, ale również stymuluje wzrost rośliny. Jak należy przycinać drzewka owocowe?

142531490131353200Przycinanie gałęzi ma szczególnie ważne znaczenie dla młodych drzewek – pomaga im się przyjąć, umożliwia wstępne kształtowanie korony. Dzięki odpowiednio wykonanemu zabiegowi w przyszłości drzewko będzie silne, a wycięcie odpowiednich gałęzi pomaga zbudować roślinie stabilny szkielet. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku małych działek cięcie zapobiega nadmiernemu rozrostowi drzewka. Jeśli nie chcemy do tego dopuścić, możemy również użyć specjalnych środków, które regulują wzrost rośliny, np. Regalis. Wbrew pozorom nie warto czekać z przycinaniem, aż drzewo się rozrośnie – zbyt duże rany zabliźniają się długo, a zanim to nastąpi mogą się do nich dostać mikroorganizmy wywołujące różne choroby. Przycinanie należy więc zacząć jak najszybciej i robić to systematycznie.

Przycinanie drzewek owocowych może być problemem dla początkujących sadowników. Jakie pędy należy wycinać? Przede wszystkim chore, uszkodzone, bądź słabe, ponieważ mogą one być źródłem infekcji. Choroby wywołane grzybami, jak np. parch jabłoni są niezwykle uciążliwe i trudno się ich pozbyć, dlatego lepiej podjąć działania profilaktyczne, aby nie dopuścić do ich rozwoju. Warto również przycinać pędy krzyżujące się, które niepotrzebnie zagęszczają koronę drzewka. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale również wpływa na dojrzewanie owoców – zbyt gęste gałęzie ograniczają bowiem dostęp światła potrzebnego np. w czasie kwitnienia. Bardzo ważne jest, aby wcześnie przycinać pędy odrostowe, a więc te odbijające z podkładki. W przeciwnym razie zagłuszą one w krótkim czasie odmianę szlachetną, która została na niej zaszczepiona. Z tego samego powodu należy pozbywać się odrostów korzeniowych. Pędy odrostowe jest dosyć łatwo rozpoznać, ponieważ mają inne liście niż odmiana szlachetna i zazwyczaj rosną znacznie szybciej.

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!