InformacjeJak dobrać pasy klinowe do maszyn rolniczych?

 

Przekładnia pasowa z pasami klinowymi stosowana w maszynach przemysłowych, w tym rolniczych, jest gwarantem cichej i płynnej pracy, przy jednoczesnym przenoszeniu mocy silnika na duże odległości. Dobrze minimalizuje drgania. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu obniżone są koszty eksploatacji urządzenia.

142796522681535400Pas klinowy stosowany w przekładniach pasowych jest to pas wykonany ze wzmocnionej gumy, w przekroju poprzecznym ma kształt trapezu równoramiennego. Jednak potocznie przyjęło się, że wszystkie pasy używane w przekładniach (zębate, zespolone, dwustronnego działania, płaskie, okrągłe) nazywać pasami klinowymi.

W maszynach rolniczych (kombajnach, sieczkarniach, młockarniach) najczęściej stosowane są pasy zębate, wykazujące się dużą odpornością na zużycie. Ich cechą charakterystyczną są niskie i grube zęby umiejscowione po stronie wewnętrznej, zazębiające się odpowiednio z kołami zębatymi. Gwarantuje to stałość przełożenia i płynność pracy. Pasy takie wykonuje się z syntetycznej gumy, jako element nośny stosuje się linki stalowe.

Równie często wykorzystuje się w konstrukcji maszyn rolniczych pasy zespolone – składają się one z kilku pojedynczych pasów połączonych trwale ze sobą za pomocą taśmy klejącej. Ich trwałość jest kilkukrotnie wyższa niż pojedynczego pasa o tej samej szerokości.

Bardzo rzadko i praktycznie tylko w maszynach rolniczych, można spotkać pasy płaskie. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie występują duże odległości (nawet do kilkudziesięciu metrów) między między osiami kół pasowych.

Na trwałość pasa klinowego duży wpływ ma naciąg – za duży zmniejsza żywotność pasa oraz łożysk kół pasowych, zbyt mały daje efekt dużego poślizgu na kole pasowym, co wpływa na płynność pracy. Innym ważnym czynnikiem jest czystość – drobne zanieczyszczenia mogą ścierać boczną powierzchnię pasa, duże doprowadzają do uszkodzenia kół i zrywania pasów.

W razie potrzeby wymiany pasa klinowego najlepiej udać się do dobrze zaopatrzonej hurtowni, np. agro-hurt i podać nazwę, rodzaj i numer katalogowy maszyny do której chcemy kupić część zamienną.

W przypadku maszyn nietypowych, własnych konstrukcji, starych, gdzie brak jest skatalogowanych części zamiennych, pas klinowy trzeba dokładnie zmierzyć, najlepiej za pomocą suwmiarki, gdyż każdy milimetr ma znaczenie. Mierzymy dolną i górną szerokość pasa (w przypadku pasów o kształcie trapezoidalnym), wysokość pasa, oraz długość zewnętrzną – w tym wypadku przydatny będzie centymetr. Można też przykładać pas do stołu z rozwiniętą miarką. Aby wyliczyć długość wewnętrzną lub podziałową stosuje się odpowiednie przeliczniki, najczęściej dostępne u sprzedawcy. Istotną informacją jest też czy pas jest od wewnątrz uzębiony, a także w jakich warunkach i temperaturze będzie pracował.

W przypadku braku pasa w urządzeniu dla którego brak jest skatalogowanych części zamiennych, należy zmierzyć średnicę oraz rozstaw kół pasowych, a także szczegółowo obmierzyć kształt i głębokość rowków w kołach.

Dobór pasa klinowego nie jest łatwy, ale na szczęście na rynku dostępnych jest wiele firm, które służą pomocą i radą oraz oferują dobre jakościowo zamienniki oryginalnych części urządzeń rolniczych.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!