InformacjeEko-wieś

 

Wieś zwykle kojarzy się ze świeżym powietrzem, czystą wodą i zdrową żywnością. Ale nawet w wiejskich gospodarstwach, aby żyć w duchu dbania o środowisko naturalne trzeba się trochę postarać. Dzięki ekologicznym nawykom nasze środowisko będzie czyste, a co za tym idzie, będziemy mogli cieszyć się nieskażonym powietrzem, glebą oraz wodami w rzekach i jeziorach jeszcze przez długie lata. Poniżej znajduje się kilka podstawowych pomysłów, których wdrożenie w każdym gospodarstwie, pozwoli lepiej zadbać o środowisko naturalne. Co więcej, przestrzeganie prostych zasad pozwoli zaoszczędzić nie tylko zdrowie ale i pieniądze.

kosz-do-segregacji
Fot.Kosz na śmieci – Eco-Market

Segregacja odpadów

Pomimo, iż od 1 lipca 2014 roku segregacja odpadów jest obowiązkowa, w wielu gospodarstwach domowych nie jest on prowadzona sumiennie i dokładnie. Warto w domu przygotować odpowiednie pojemniki i wyrobić dobry nawyk u wszystkich członków rodziny. Następnie trzeba zwrócić uwagę by prawidłowo rozdzielać papier, szkło, aluminium, tworzywa sztuczne, baterie, elektrośmieci, tonery, odpady „bio”, etc. Potrafimy przetwarzać te materiały tak, by wykorzystać je ponownie. Recykling w prosty sposób pozwala zaoszczędzić zasoby takie, jak cenna energia. Co więcej ogranicza on miejsce składowania odpadów, przez co zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza i wody. Na przykład papier. Produkowany jest z drzew, które pozyskuje się wycinając lasy, a bardzo często papier wyrzucany jest po jednym użyciu. Jego powtórne wykorzystanie ograniczy wycinkę lasów, które chronią przed powodziami, zapewniają dzikim zwierzętom schronienie, sprawują ochronę działów wodnych, strumieni i wody pitnej. Lasy są płucami, które produkują niezbędny ludziom do życia tlen.

 Odpady „bio” tzn. wszelkie resztki jedzenia, fusy oraz obierki, a także odpady ogrodnicze mogą zostać wykorzystane, jako kompost. On z kolei stanie się doskonałym nawozem do roślin. Natomiast odpady takie jak tonery, żarówki czy baterie można bezpłatnie oddawać np. w marketach budowlanych, gdzie na pewno znajdują się specjalne pojemniki.

Warto także zwrócić uwagę na produkty, które kupujemy. Być może uda się zrezygnować z części niepotrzebnych opakowań. Pomocne będą także torby materiałowe, które zabierane na zakupy zredukują ilość przynoszonych do domu torebek foliowych. Kupowanie produktów, których opakowania zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu może zapewnić ciągłość cyklu przetwarzania odpadów i ponownego ich wykorzystania. Jeśli to niemożliwe, zwróćmy uwagę, aby wybierać opakowania z odnawialnych tworzyw takich, jak szkło.

Oszczędzanie energii

Oszczędność energii oznacza zmniejszenie zużycia energii przy podobnym jej wykorzystywaniu. Mniejsze zużycie energii ma wiele zalet – można zaoszczędzić pieniądze i ochraniać środowisko. Wytwarzanie energii wymaga zużywania cennych zasobów naturalnych, na przykład węgla, ropy lub gazu. Dlatego, racjonalnie gospodarując energią, pomagamy zachować te zasoby, aby starczyło ich na dłużej w przyszłości.

Najprostszym sposobem oszczędzania energii jest wyłączanie urządzeń, które nie są w danej chwili potrzebne. Warto przy tym jednak pamiętać, że uruchomienie jakiegokolwiek sprzętu pochłania najwięcej energii. Dlatego, tez nie ma sensu włączać radio bądź telewizor na chwilę przed wyjściemz domu. Gaszenie niepotrzebnego oświetlenia to kolejny najłatwiejszy sposób. W tym porządku ważny jest takie dobór odpowiednich żarówek. Energooszczędne świetlówki pobierają średnio cztery razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Te energooszczędne są równocześnie dużo trwalsze. Jednak ten typ żarówek pobiera dużo energii przy starcie. Instalowanie ich w pomieszczeniach gdzie światło włączane jest tylko na chwilę nie ma żadnego sensu – w ten sposób na pewno nie zaoszczędzisz energii.

Urządzenia na trybie stand by wbrew pozorom także zużywają energię. Najczęściej na przykład monitor w stanie czuwania zużywa wiej prądu niż migająca diodka. Dopiero całkowite wyłączanie urządzeń i rezygnacja z funkcji stand by zapewni ograniczenie zużywanej energii.

Do oszczędzania energii przyczynia się także prawidłowy sposób ogrzewania mieszkań i domów. Jeśli jest taka możliwość warto zmniejszyć nagrzewanie, na przykład o jeden stopień bądź jedna podziałkę na regulacji kaloryferów. Gdy mieszkanie się nagrzewa nie otwieraj okien, ponieważ wówczas cenne ciepło szybko ucieka, a pomieszczenia nadal są chłodne. Nowe okna są szczelne, więc trzeba umiejętnie wietrzyć dom czy mieszkanie. Należy wietrzyć krótko, lecz intensywnie. Nie zasłaniaj grzejników zasłonami czy kaloryferami, jeśli to możliwe otwórz obudowę, albo zadbaj by były w niej odpowiednio duże otwory wówczas ciepło będzie mogło swobodnie przedostawać się dalej. Warto także ograniczyć ogrzewanie pomieszczeń, w których jest to niepotrzebne, bądź nie korzystamy z nich często.

Także podczas zakupów nowych urządzeń warto mieć na uwadze aspekt oszczędności energii. Nowoczesne telewizory, pralki, lodówki czy komputery mogą wykonywać tą samą pracę, co starsze modele pobierając mniej energii. Przy każdym sprzęcie w sklepie jest informacja o jego klasie energetycznej i ilości prądu, jaką pobiera podczas pracy.

Kosz na śmieci  Eco-MarketGospodarowanie wodą

Umiejętne i oszczędne gospodarowanie wodą to kolejny bardzo ważny punkt, który pozwoli ochronić środowisko o zmniejszyć koszty gospodarstwa domowego. Podstawa oszczędzania wody są proste nawyki, które warto wyrabiać u wszystkich członków rodziny. Po pierwsze zakręcanie wody podczas mycia zębów, golenia czy innych czynności. Po drugie – kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie. Każde napełnienie wanny do kąpieli to niemalże 4 razy więcej zużytej wody niż podczas brania prysznica. Kolejny prosty sposób to unikanie niepotrzebnego spłukiwania toalety np. po wyrzuceniu do niej wacika czy chusteczki. Warto także zredukować iść wody przypadającej na jedno spłukanie – w każdej toalecie można to łatwo zrobić ustawiając poziom, do którego ma się napełniać zbiornik.

Niemalże wszystkie nowoczesne pralki i zmywarki posiadają programy zmniejszające zużycie wody na jeden cykl. Warto z nich korzystać, gdy nie ładujemy pełnego wsadu bądź wstawiamy rzeczy lekko zabrudzone. Kolejną możliwość oszczędności wody daje zamontowanie perlatora w bateriach umywalkowych i zlewozmywakowych. Miesza on wodę z powietrzem, co pozwala zmniejszyć ilość wody przy równoczesnym lepszym efekcie płuczącym.

Chyba najbardziej kosztowne w wodę jest podlewanie roślin. Warto podlewać rzadziej, ale za to intensywniej, najlepiej już gdy nie ma bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych – zmniejsza to parowanie wody podczas podlewania. Korzystne jest także tzw. ściółkowanie, które także zmniejsza parowanie wody, wpływając przy tym pozytywnie na glebę. No i oczywiście, do podlewania warto używać uprzednie zebranej zebranej deszczówki jeśli akurat aura nie sprzyja.

Ekologiczne gospodarstwo to nic trudnego. Nie potrzeba ani drastycznych cięć zużycia wody i prądu, ani ogromnych nakładów finansowych na najnowocześniejsze instalacje. Przestrzegając kilku prostych punktów oraz wyrabiając nawyki u wszystkich członków rodziny szybko można zauważyć efekty. Przejawiają się one głownie niższymi kosztami utrzymania domu czy mieszkania, ale wszystkie ekologiczne postępowania przyczyniają się do znacznie większych pozytywnych efektów. Środowisko naturalne jest bardzo ważne, to w nim żyjemy, oddychamy powietrzem, wolny czas chcemy spędzać w pięknych, czystych miejscach. Warto wdrożyć ekologiczne rozwiązania, aby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowym życiem w pięknym środowisku.

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!