InformacjePiec na ekogroszek czy drewno - który jest bardziej ekonomiczny?

 

Polska jest krajem znajdującym się w strefie klimatycznej umiarkowanej, a więc zimą potrafi być u nas naprawdę zimno. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu, to warto już wcześniej zastanowić się nad dobrym ogrzewaniem i wybrać odpowiedni piec centralnego ogrzewania.

143168950185448200Piec jest inwestycją nie tylko konieczną, ale również ważną ze względu na komfort mieszkańców. Istotny jest również rodzaj urządzenia, jego wyposażenie, funkcje oraz marka (godne polecenia są piece firmy Kołton), wszystko to będzie wpływać na efektywność systemu grzewczego.

Wiele osób zastanawia się jaki rodzaj opału wybrać, który będzie najbardziej ekonomiczny?

Według większości osób najtaniej wychodzi ogrzewanie ekogroszkiem lub drewnem. Są to dwa rodzaje paliwa, które w porównaniu do innych metod grzewczych są najlepsze. Wiadomo, że należy wtedy zadbać o wydzielenie miejsca, w którym będziemy przetrzymywać nasz opał i do którego będziemy mieć swobodny dostęp.

Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym na bazie węgla kamiennego, stosowanym w piecach nisko emisyjnych. Piece na ekogroszek posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że ogrzewanie tą metodą jest opłacalne, natomiast drudzy zwracają uwagę na przestarzałość tej metody ogrzewania.

Powszechnie uważa się jednak, że piece na ekogroszek mają dużo zalet. Przede wszystkim charakteryzują się one wysoką sprawnością na poziomie 85%, dzięki czemu koszt wytworzenia ciepła jest znacznie mniejszy niż np. przy stosowaniu pieca gazowego. Ekogoroszek jest paliwem bardzo wydajnym, a co za tym idzie ekonomicznym. Zimą jego zużycie wynosi ok. 1-1,5 kg/h.

Oprócz kosztów eksploatacji i produkcji ciepła zaletą kotłów na ekogroszek jest ich automatyzacja. Jeśli piec jest wyposażony w podajnik, to wystarczy wsypać raz na kilka dni zapas paliwa i będzie on wtedy sam sterował dostarczaniem go do komory spalania.

Kotły na drewno są również bardzo popularne, głównie ze względu na fakt, że jest to paliwo mocno rozpowszechnione, o niskich kosztach zakupu i przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest to paliwo odnawialne, ponieważ sadząc drzewa i inne rośliny jesteśmy w stanie odnowić jego zapasy.

Oczywiście są przeciwnicy tej metody ogrzewania, którzy twierdzą, że drewno jest paliwem gorszym od koksu czy węgla. Ma ono mniejszą wartość opałową, co oznacza, że z jednej porcji drzewa uzyskamy mniej ciepła, niż z takiej samej porcji węgla. Kolejnym minusem jest fakt, że drzewo szybciej się spala i uciążliwe jest ciągłe dokładanie go do pieca.

By jak najlepiej wykorzystać energię chemiczną zawartą w drewnie, a tym samym ograniczyć jego spalanie, potrzebne są kotły o specjalnej konstrukcji. Te najtańsze nie różnią się od tych do opalania węglem, natomiast bardziej zaawansowane i solidne mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kotły opalane drzewem potrzebują sporej przestrzeni, również dużo miejsca zajmuje paliwo do nich. Ponieważ drzewo trzeba uzupełniać w piecu częściej niż węgiel, potrzebujemy zgromadzić dużą ilości zapasu tego opału na zimę.

Kotły na drewno wymagają dokładnie takiej samej wentylacji i komina jak te na węgiel, a roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni ok. 130 m2 wynosi mniej więcej 2000 zł.

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni jaki rodzaj pieca wybrać i jaki opał zastosować, warto wybrać się po poradę do profesjonalistów (np. z firmy Kołton), którzy kierując się swoim doświadczeniem i naszymi potrzebami, dobiorą nam odpowiedni system centralnego ogrzewania.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!