InformacjeWyposażenie technologiczne usprawniające pracę silosu zbożowego

 

Coraz więcej gospodarstw rolnych decyduje się na montaż nowoczesnych silosów zbożowych. Są one wykorzystywane do magazynowania ziarna oraz innego rodzaju materiałów sypkich. Aby funkcjonowały w sposób prawidłowy, muszą zawierać odpowiednie wyposażenie. To właśnie ono sprawia, że płody rolne nawet po długim przechowywaniu wciąż zachowują swoją jakość.

buttimer-siloszbozowySilosy zbożowe mają bardzo szerokie zastosowanie, choć ich głównym przeznaczeniem jest magazynowanie zboża. Rolnicy, prowadzący własne gospodarstwa, jak i zakłady przemysłowe chętnie inwestują w tego rodzaju konstrukcje, gdyż zapewniają możliwość przechowania zebranych płodów rolnych i ich sprzedanie w momencie, gdy cena będzie najbardziej atrakcyjna.

Aby silos zbożowy funkcjonował w sposób prawidłowy i panowały w nim optymalne warunki, musi zostać zainstalowane wyposażenie, które usprawni jego działanie. Brak zainstalowanych w silosie systemów wentylacji, transportowych lub dosuszających może sprawić, że zawartość w trakcie dłuższego przechowywania straci na wartości lub zostanie zaatakowane przez wilgoć. Co jeszcze grozi płodom rolnym w silosie, który nie jest przygotowany w sposób należyty? Do najpoważniejszych kłopotów należy doskonale rozwijający się w wilgotnych warunkach grzyb. Może on doprowadzić do straty całej zawartości silosu.

System transportowy

Urządzenia transportowe odgrywają w silosie zbożowym zasadniczą rolę. To dzięki nim jest możliwy sprawny załadunek oraz rozładunek silosu. System transportowy zawsze powinien być ściśle dopasowany do indywidualnych preferencji rolnika oraz specyfikacji technicznej silosu zbożowego. W zależności od rodzaju silosu oraz jego pojemności do transportu ziarna mogą być wykorzystane:

- podnośniki kubełkowe,

- przenośniki taśmowe,

- przenośniki łańcuchowe, zgrzebłowe typu redler,

- kosze przyjęciowe,

- przenośniki wewnętrzne,

- wygarniacze,

- systemy rur transportowych.

Wszystkie elementy wchodzące w skład instalacji transportowej powinny być wykonane z dobrej jakości stali i zabezpieczone antykorozyjnie. Ważna jest również modułowość całej sieci, która daje możliwość dowolnej konfiguracji. Przy wyborze silosu zbożowego warto zwrócić uwagę także na kompatybilność z innymi urządzeniami. Pełna automatyzacja systemu załadowczo-rozładunkowego pozwala rolnikowi zaoszczędzić cenny czas oraz pieniądze.

Wentylacja oraz dosuszanie

Dobry system wentylacyjny oraz zapewniający efektywne dosuszanie zboża powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego silosu zbożowego. Silosy zbożowe, np. marki Buttimer posiadają sprawdzone, skuteczne rozwiązania, które gwarantują nawet długotrwałe przechowywanie płodów rolnych w komfortowych warunkach.

Aby nie dopuścić do wystąpienia wilgoci oraz rozwoju grzybów w silosie powinien znajdować się odpowiedniej mocy wentylator. Jego zadaniem jest przetłaczanie przez ziarno dużych mas powietrza. Ma ono ogromne znaczenie, gdyż po pierwsze chłodzi ziarno, a po je dosusza. Ważne, aby zastosować w silosie wentylatory dobrej klasy, gdyż musi on być używany systematycznie, przez cały okres magazynowania płodów rolnych.

Drugim elementem wpływającym na komfort pracy silosu zbożowego jest nagrzewnica, która często występuje, jako dodatkowe wyposażenie. Jej podstawowym zadaniem jest niskotemperaturowe dosuszanie ziarna. Niewielki wzrost temperatury, połączony z odpowiednim systemem wentylacji jest wstanie skutecznie zapobiec pojawianiu się oraz rozprzestrzenianiu wilgoci.

Wyposażenie sterujące

Nowoczesne wyposażenie silosów zbożowych nie może funkcjonować bez dedykowanej aparatury kontrolnej. Jakość urządzeń sterujących jest równie ważna, jak jakość pozostałego sprzętu, który funkcjonuje w silosie. System sterujący urządzeniami transportowymi, wentylacją, nagrzewnicami oraz pozostałą aparaturą pomiarową powinien być projektowany na indywidualne zamówienie i instalowany przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Optymalna instalacja sterująca zagwarantuje łatwe zarządzanie silosem zbożowym. Daje również szansę na to, aby w razie potrzeby bezproblemowo podłączyć inne maszyny. Dodatkowym aspektem instalacji kompatybilnego sterowania jest gwarancja bezpieczeństwa. W razie konieczności osoba zarządzająca silosem będzie miała zasygnalizowaną usterkę lub poważniejszą awarię.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!