InformacjeJak sfinansować instalację paneli fotowoltaicznych?

 

Nie tylko w Polsce, ale właściwie na całym świecie instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodem są nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej, a jednocześnie coraz niższy koszt paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo można także sfinansować budowę takiej instalacji, korzystając z dotacji.

solar-energy-panel-13-1418209Odnawialne źródła energii to skuteczny sposób na ograniczenie rachunków za prąd elektryczny. Jednak zanim będzie można oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować środki w przygotowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Wymaga to niemałych nakładów, jednak inwestorzy mogą tu liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program „Prosument” jako wsparcie inwestycji proekologicznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował na lata 2014-2020 program o nazwie „Prosument”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na mikroinstalacje OZE, w tym instalacje z użyciem paneli fotowoltaicznych. Program realizowany jest w dwóch segmentach: jako bezzwrotna dotacja (o budżecie 150 mln zł) i jako niskooprocentowana pożyczka (450 mln zł). Wnioski o kredyt można jednak składać do końca roku 2018.

W pierwszym etapie programu „Prosument”, który realizowany jest do końca 2015 roku, przygotowano 300 mln zł. Budżet ten został podzielony na trzy równe części po 100 mln zł na gminy, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i na banki. Beneficjentami programu mogą jednak zostać także inwestorzy indywidualni, którzy są właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, jak również wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami wielorodzinnymi oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

W ramach programu NFOŚiGW można uzyskać kredyt preferencyjny na 15 lat razem z dotacją do 100% kosztów kwalifikowanych (projekt instalacji, dokumentacja do uzyskania pozwoleń, zakup, montaż oraz odbiór instalacji). Do końca 2015 roku wysokość dotacji to 20% (potem 15%), a dofinansowanie – 40% (potem 30%).

Warunki realizacji instalacji fotowoltaicznej

Jednak, żeby zakwalifikować się do programu „Prosument”, realizowana instalacja fotowoltaiczna musi spełniać określone parametry. Przede wszystkim moc tej instalacji nie może przekroczyć 40 kWp. Dodatkowo wykorzystane panele fotowoltaiczne muszą spełniać wymagania Polskiej Normy (PN-EN 61215, PN-EN 61646) oraz posiadać odpowiednie certyfikaty. Montaż instalacji może zostać wykonany tylko przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, a do tego powinna ona posiadać zabezpieczenia przeciwpożarowe, przeciwprzepięciowe i odgromowe.

Dzięki programowi „Prosument” inwestorzy mogą nie tylko liczyć na tanie pozyskanie środków na instalację fotowoltaiczną, ale także otrzymają bezzwrotną dotację, co dodatkowo może zachęcić do inwestowania w systemy OZE.

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!