InformacjeInterwencja Polskiej Izby Mleka u polskich eurodeputowanych

 

Polska Izba Mleka interweniuje u 51 polskich eurodeputowanych w sprawie głosowania nad unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na lata 2021-2030, które ma się odbyć 15 lutego br. W tym dokumencie jeden z punktów ma bardzo istotne znaczenie dla przemysłu mleczarskiego. Chodzi o sprawę dezagregacji. W raporcie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego jest to stwierdzenie.

pim logo4Natomiast w dokumencie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) nie ma.

– Z punktu widzenia sektora mleczarskiego jest to niezwykle ważne, aby głosowanie przebiegło korzystnie dla naszej branży – mówi Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. 

Jej zdaniem dezagregacja jest konieczna, aby odpowiednio ocenić podsektory
w kontekście ETS.

– W ten sposób można realistycznie oszacować ryzyko ucieczki emisji CO2 (carbon leakage). Zapobiegnie to olbrzymim kosztom, jakie w przeciwnym wypadku musiałby ponieść sektor mleczarski i nie tylko – dodaje Agnieszka Maliszewska.

W przypadku przemysłu mleczarskiego podsektorami, które dotyka rozporządzenie są głównie produkty sproszkowane: mleko w proszku odtłuszczone i pełne, serwatka w proszku, białka serwatkowe w proszku, kazeina i suszona laktoza. Określone wymagania energetyczne, a także fakt, że te produkty dominują w handlu światowymi produktami mlecznymi powodują, że mają one wysoką intensywność energetyczną i handlową. To powoduje, że potencjalnie mogą być włączone w obszar zagrożony ucieczką emisji CO2 (carbon leakage).

– Taka ocena całościowa sektora mleczarskiego może spowodować, że nie będzie żadnych szans na jej uznanie. To z kolei sprawi, że konkurowanie
z produktami krajów trzecich stanie się znacznie utrudnione – ocenia Dyrektor Biura PIM.

List ogólny do posłów Parlamentu Europejskiego wystosowało 11 organizacji, reprezentujących różne branże z całej Europy, w tym EDA, Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie. W działania na rzecz korzystnego rozstrzygnięcia głosowania dla branży mleczarskiej włączyła się również Polska Izba Mleka.

 Opracowanie: Polska Izba Mleka

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!