InformacjeUprawa buraka cukrowego – jak robić to dobrze?

 

Nie licząc trzciny cukrowej, burak cukrowy jest najważniejszym na świecie źródłem cukru. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, które produkują największe ilości tego podgatunku buraka (w 2016 roku w Polsce zebrano aż 13,5 tys. t). Tak dobre wyniki w zbiorach buraka cukrowego są efektem jego odpowiedniej uprawy. Mimo że zasiew buraka cukrowego w Polsce to jedynie 2%, jego uprawa ma dla naszego kraju bardzo duże znaczenie gospodarcze.

sugar-beet-837810 1920Uprawa buraka cukrowego w Polsce

Tak jak to zostało zaznaczone na początku, w Polsce uprawa buraka cukrowego jest podejmowana dość często. W roku gospodarczym 2016/2017 na siew buraka cukrowego przeznaczono ponad 203 tys. ha. Cena buraka cukrowego w tym samym roku wynosiła około 120 zł/t, a produkcja cukru z zebranego plonu osiągnęła ponad 2 tys. t.

Kiedyś buraki uprawiało się głównie na glebach zasobnych w minerały ilaste. Stosowane dzisiaj odmiany można wysiewać też na innych glebach, ale wciąż muszą to być gleby dobrej jakości. Ważne jest, aby przypowierzchniowa warstwa gleby nie zawierała zbyt dużo kamieni – blokują one bowiem rozrost korzenia buraka. Odczyn gruntów ornych pod uprawę buraka cukrowego powinien być możliwie jak najbardziej zbliżony do neutralnego (o pH wahającym się między 6,2 a 7,2).

Nasiona buraka cukrowego – wybieraj mądrze

Zanim przyjdzie czas siewu buraka cukrowego, trzeba najpierw dobrać odpowiednie nasiona. Na rynku znajduje się obecnie ogromna gama różnych odmian buraka cukrowego. Uzyskanie dodatkowych informacji na temat każdej z odmian z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o zakupie tej właściwej.

W asortymencie firmy Syngenta znajduje się osiem odmian buraka: Varios, Bravura, Alegra, Armes, Contenta, Julius, SY Securita i Sporta. Wszystkie są wyjątkowo odporne na najczęściej atakujące choroby. Cechuje je stosunkowo wysoki plon korzeni i duża zawartość cukru.

Specjaliści z Syngenty zwracają szczególną uwagę na zwiększanie jakości nasion. Stawiają na rozwiązania, które sprawią, aby rośliny bardziej efektywnie czerpały wartości odżywcze z gleby, a także, by ich budowa korzeni była bardziej rozbudowana.

Choroby buraka cukrowego – na co zwracać szczególną uwagę

Pośród chorób, jakimi mogą być zainfekowane buraki, wyróżnia się choroby wirusowe, choroby siewek buraka, choroby korzeni buraka oraz niezwykle powszechne choroby liści buraka.

Do najpopularniejszych chorób z tej ostatniej grupy należą:

l chwościk buraka, który zdradzają jasne plamy z ciemnoczerwoną obwódką. Na tę chorobę buraki cukrowe są narażone szczególnie w upalne i wilgotne lato. Produktem, który będzie przydatny w walce z tą chorobą, jest SPYRALE 475EC®.

l brunatna plamistość liści buraka, którą można poznać po obecności jasnych plam, często łączących się w większe skupiska. Ta choroba często współwystępuje z chwościkiem buraka.

l rdza buraka, objawiająca się w formie rdzawych niewielkich plam po obu stronach liści.

l mączniak prawdziwy buraka, rozpoznawany po pojawieniu się białego nalotu po obu stronach dojrzałych już liści. Ta choroba dotyka również wiele innych upraw.

Aby skutecznie radzić sobie ze wszystkimi chorobami buraka należy stosować odpowiednie środki ochrony roślin. Oraz oczywiście bacznie przyglądać się swoim uprawom.

Przepis na sukces: nawożenie buraka cukrowego

Podobnie zresztą jak inne rośliny, zabiegi agrotechniczne na polach uprawnych z burakami należy zacząć jak najwcześniej. Przed siewem buraka cukrowego można zaprawić ziemię środkiem Cruiser. Już w fazie rozwoju liści należy zastanowić się nad otoczeniem go ochroną przed chwastami oraz chorobami. W celu zmaksymalizowania ilości plonu warto zastosować jeden z najsilniejszych na rynku herbicyd Fusilade Forte – środek ten skutecznie radzi sobie z perzem właściwym, chwastnicą jednostronną, miotłą zbożową, owsem głuchym i innymi chwastami jednoliściennymi.

Równie ważnym środkiem ochrony buraka cukrowego jest odpowiednio dobrany fungicyd. Firma Syngenta proponuje Armure lub Spyrale. Oba te środki zwalczają chwościk buraka, mączniaka prawdziwego buraka oraz inne pospolite choroby. Można je stosować zapobiegawczo (co jest wysoce wskazane), ale również interwencyjnie.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!