InformacjeNawozy w sadownictwie – 5 najczęściej powtarzanych mitów

 

Uprawa roślin to zajęcie, które wymaga nie tylko posiadania wiedzy i pewnych umiejętności, ale też dysponowania profesjonalnymi narzędziami i preparatami. Podstawą w pracy każdego sadownika są nawozy. Właściwie dobrane do rodzaju i potrzeb roślin przyczyniają się do uzyskania obfitych plonów. Jednak nieumiejętne korzystanie z nich może wyrządzić więcej szkód niż przynieść korzyści, dlatego warto obalić kilka podstawowych mitów na temat stosowania nawozów w sadownictwie, aby uniknąć problemów i móc cieszyć się hojnymi darami natury.

nawozy-w-sadownictwie1. Ocena nawozu zależy od wielkości plonów

 

Obfitość plonów w dużej mierze zależy od jakości nawozu, ale jednocześnie nie może stanowić głównego kryterium oceny odżywek stosowanych w sadownictwie. Trzeba mieć bowiem świadomość, że uzyskane plony to wynik wielu czynników. Poza nawożeniem istotne jest także m.in. nawadnianie, ochrona przed chorobami i jakość gleby. Co więcej, obfite plony wcale nie muszą być dobrej jakości, a właśnie to drugie kryterium jest najistotniejsze w uprawie owoców.

1. Młode rośliny potrzebują mniej nawozu

 

Nie jest to prawdą, ponieważ dla zapewniania roślinom odpowiedniego wzrostu i rozwoju, konieczne jest ciągłe dostarczanie im składników pokarmowych. Te substancje odżywcze, które znajdują się w glebie jeszcze przed założeniem sadu, wraz z upływem czasu zanikają, m.in. z powodu wypłukiwania przez deszcze, wnikania w głębsze warstwy ziemi czy pobierania przez posadzone już rośliny. Prawdą jednak jest, że różne rośliny w różnych okresach rozwoju potrzebują nawozu i odżywek o odmiennym składzie i innych proporcjach substancji pokarmowych, które są w nich zawarte.

1. Więcej nawozu i odżywek to większe plony

 

Tak jak niedobór składników pokarmowych nie jest dobry dla roślin, tak samo ich nadmiar może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój. Warto wiedzieć, że m.in. nadmiar azotu opóźnia dojrzewanie, które staje się nierównomierne, a owoce są wodniste, blade i szybciej się psują. Z kolei nadmierne nawożenie potasem utrudnia roślinom pobieranie wapnia i magnezu. Natomiast nadmiar obu pierwiastków (azotu i potasu) sprawia, że drzewa w sadzie są mniej odporne na mrozy.

1. Fertygacja to nieefektywny sposób nawożenia w sadzie

 

Nawozy rozpuszczane w wodzie, które poprzez specjalny system nawadniający (fertygację) trafiają do drzew w sadzie, daje znacznie lepsze efekty niż metoda tradycyjna, która polega na nawożeniu posypowym i późniejszym nawodnieniu. Ostatecznie, dla uzyskania lepszych plonów, nawóz musi zostać rozpuszczony, aby w takiej formie mógł być pobierany przez rośliny.

1. Rodzaj nawozów i odżywek nie ma większego znaczenia

 

Każda roślina ma inne wymagania w zakresie składników pokarmowych. Dotyczy to nie tylko gatunków, ale też poszczególnych faz rozwojowych. W związku z tym konieczne jest odpowiednie dopasowanie nawozu i odżywki do potrzeb sadu. Można wybierać spośród nawozów kompleksowych, a także preparatów stworzonych z myślą np. o konkretnej roślinie. W sprzedaży dostępne są również poszczególne składniki pokarmowe, np. sól potasowa czy siarczan potasu.

W poszukiwaniu sprawdzonych informacji warto zaglądać na specjalistyczne serwisy np. takie, jak ten: https://www.sklepfarmera.pl/blog. To doskonała baza wiedzy z ciekawymi artykułami na wiele tematów z zakresu rolnictwa.

Źródło : artykuł sponsorowany

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!