InformacjeMateriału siewnego nie zabraknie

 

W tym roku, podczas jesiennych zasiewów, nie zabraknie kwalifikowanego materiału siewnego - zapewniają zgodnie z firmy hodowlane i rząd. Mogą być wprawdzie kłopoty z kupnem nasion jęczmienia ozimego, ale od czego otwarte granice w Unii Europejskiej?

05.07Lutowe siarczyste mrozy dotknęły także plantacje nasienne. Zwłaszcza te największe zlokalizowane w Wielkopolsce oraz na Kujawach. Mimo to, tegoroczny rynek nasion powinien pozostać stabilny. - Na sezon 2012/2013 na pewno nie zabraknie materiału siewnego - zapewnia wiceminister rolnictwa Bogdan Dombrowski.

Czy to tylko zwykły urzędowy optymizm? Niekoniecznie. Firmy hodowlane potwierdzają, że dzięki dodatkowym zasiewom plantacje nasienne mają się dobrze. Co więcej, wbrew pozorom produkcja może być większa niż rok wcześniej. - Zostały założone dodatkowe plantacje, a plonów spodziewamy się na wysokim poziomie – potwierdza Karol Marciniak z firmy Danko Hodowla Nasion i jednocześnie prezes Polskiej Izby Nasiennej. To dobra informacja dla rolników, ale zła jest taka, że niestety firmy hodowlane od razu zapowiadają, że nie przełoży się to na niższe ceny wysokojakościowych nasion.

Z szacunków przeprowadzonych przez ekspertów Polskiej Izby Nasiennej wynika, że krajowa produkcja w pełni zaspokoi popyt na kwalifikowane nasiona pszenicy, żyta, czy pszenżyta. Problemy mogą być tylko z jedną odmianą. – Chodzi o zaopatrzenie w materiał siewny jęczmienia ozimego. Szacuję, niedobór na 20-30 proc. - prognozuje Grzegorz Piechowiak z Centrali Nasiennej w Obornikach.

Ale to czego nie wyprodukują polskie plantacje nasienne zostanie zastąpione materiałem zagranicznym. Wiele naszych firm ma swoje oddziały w Czechach oraz na Słowacji. I to stamtąd najprawdopodobniej firmy będą sprowadzały brakujące nasiona.

W Polsce zaledwie 10 proc. zasiewów zbóż jest wykonywanych kwalifikowanym materiałem siewnym, czyli takim, który gwarantuje wysokie plony i dobry zysk. Średnia unijna to 50 proc, ale już na przykład w Danii jest to prawie 100 proc. Plantacje nasienne w kraju obejmują powierzchnię około 70 tysięcy hektarów.

 

źródło: TVP Info, Autor: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, fot.Komisja Europejska

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!