InformacjeGospodarstwo na jesień życia

 

nasze gospodarstwoW miastach jest po kilka domów opieki i ośrodków pomocy społecznej. Na wsiach, gdzie mieszka ponad 40 proc. mieszkańców Polski, wciąż ich brakuje. Jedyna placówka dla osamotnionych rolników w kraju funkcjonuje w Nowym Skoszynie (powiat ostrowiecki) i jest prowadzona przez lokalne Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta.

W schronisku pod nazwą „Nasze Gospodarstwo", może mieszkać 50 pensjonariuszy. To jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego projekt otrzymał wyróżnienie w Konkursie Pro Publico Bono.

Pomysł stworzenia schronienia dla rolników powstał w połowie lat 80. w trakcie spotkań Latającego Uniwersytetu Ludowego. Środki na ten cel miały pochodzić z Fundacji Rolniczej, która jednak nie powstała. Ale ówczesny proboszcz parafii w Nowej Słupi, ksiądz Jan Mikos, przy ogromnym zaangażowaniu wielu osób, pomysł zrealizował.

U podnóża Góry Skoszyńskiej i Szczytniaka w Paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich, odkupiono i wyremontowano stare gospodarstwo. Do dyspozycji mieszkańców był nie tylko budynek główny (część mieszkała w wolno stojących domkach).

8 września 1990 r. uroczyście otwarto Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta „Nasze Gospodarstwo" w Skoszynie. Działa od 17 lat. Może przyjąć 50 osób. Najmłodszą pensjonariuszką jest 43-letnia pani, bardzo zaangażowana w codzienne życie schroniska, a najstarszą 89-letnia kombatantka Armii Krajowej z terenów wiejskich.

czytaj dalej

Źródło: TVP Info, Autor: Maria Sikorska, fot. z archiwum schroniska „Nasze Gospodarstwo"

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!