InformacjePrzewidywany rekordowy import rzepaku

 

Zapowiada się rekordowy import rzepaku. Zakłady tłuszczowe szacują, że w tym roku będą musiały kupić za granicą nawet 400 tysięcy ton. Wszystko przez deficyt surowcowy spowodowany niższymi zbiorami w kraju.

rzepakZbiory rzepaku już prawie zakończone. Pora więc na podsumowanie sezonu. Zebranych zostało nie więcej niż 1 milion 600 tysięcy ton. Zbiory są o 15% mniejsze od ubiegłorocznych.

– Ten rok, mimo wymarznięć, był niezły. Cena skupu była wyższa o 100, 150, 200 złotych na tonie w stosunku do ubiegłego roku, a to, co przezimowało to dawało średnio od 2,5 do 3,5 tony z hektara w zależności od regionu – mówi Mariusz Olejnik, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

Zadowoleni ze zbiorów są też i przetwórcy. Wbrew wcześniejszym obawom tegoroczny rzepak ma wyjątkowo dobrą jakość.

– Znacznie mniej zanieczyszczeń niż w ubiegłym roku i nasiona są znacznie bardziej suche niż rok temu – przyznaje Lech Kempczyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Problemów z przerobieniem nasion na pewno nie będzie. Zakłady olejarskie deklarują, że na cele spożywcze przetworzą około miliona ton. Swoje potrzeby ma też przemysł biopaliwowy, który zapewnia o zagospodarowaniu każdej nadwyżki. Nie będzie to trudne, bo popyt na estry roślinne wciąż rośnie.

czytaj dalej

Źródło: TVP Info, Autor: Radosław Bełkot, Redakcja Rolna TVP

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!