InformacjeKredyty preferencyjne

 

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie kredytów preferencyjnych dla rolników. Nowe przepisy przewidują ujednolicenie wysokości oprocentowania kredytów inwestycyjnych do min. 3% rocznie oraz ograniczenie kredytu na wykup ziemi do 1,5 mln zł dla jednego rolnika.

wnioski200W nowych przepisach kredytobiorca korzystający z kredytu inwestycyjnego płacił będzie odsetki w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, nie mogą być jednak niższe niż 3 proc. w stosunku rocznym, pozostałą część oprocentowania będzie płaciła natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W chwili obecnej oprocentowanie kredytów inwestycyjnych dla rolników wynoszą 0,25 oprocentowania płaconego bankowi, jednak nie mniej niż 2 proc.

"Obniżono także wskaźnik ustalania wysokości oprocentowania preferencyjnych kredytów bankowych z 1,6 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych do redyskonta przez NBP - do 1,5 tej stopy" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu komunikacie z 21.08.12r. Stopa redyskonta weksli stanowi jedną z czterech stóp procentowych NBP. Obecnie wynosi ona 5 proc.

Rozporządzenie ogranicza kwotę kredytu bankowego na wykup ziemi do 1,5 mln zł dla jednego rolnika. W tej chwili kredyt bankowy na zakup ziemi może być udzielony do max. 4 mln zł. Wprowadzone zmiany  mają się przyczynić do zwiększenia  wykorzystania dopłat do oprocentowania kredytów rolniczych.

Obecna opłata na rzecz banku, która wynosi do 2 proc. kwoty udzielonego kredytu, zostanie zamieniona na prowizję przygotowawczą do 1 proc. Powyższe rozwiązanie umożliwi kredytobiorcom negocjowanie z bankami odnośnie warunków udzielania kredytu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Źródło: PAP

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!