InformacjeBędzie zaostrzenie prawa ws. mączek mięsno-kostnych

 

Inspekcja weterynaryjna zapowiada zaostrzenie przepisów o mączkach mięsno-kostnych. Chodzi o wyeliminowanie przypadków nielegalnego ich stosowania w karmieniu zwierząt. Według służb weterynaryjnych taką nielegalną pasze kupuje nawet dwa procent kontrolowanych gospodarstw w Polsce.

 nawozyCo roku polska inspekcja weterynaryjna wyrywkowo kontroluje nawet 8 tysięcy hodowców. W większości przypadków nie stwierdza się obecności zakazanych mączek mięsno-kostnych w przechowywanych paszach. Problem w tym, że kryzys cenowy na rynku pasz sprawia, iż sięga po nie coraz więcej rolników. Większość robi to celowo.

– W tym procederze mamy do czynienia ze średnią wielkością gospodarstw, gdzie chęć zysku, czy taniej paszy może powodować zapatrzenie się w mączki mięsno-kostne – przyznaje Jarosław Naze, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Od blisko 10 lat stosowanie tego rodzaju białka pochodzenia zwierzęcego jest w całej Unii Europejskiej zakazane. Za nielegalne karmienie grożą kary finansowe – nawet do miliona złotych, a także całkowity zakaz sprzedaży hodowanych zwierząt. Problem w tym, że to nie odstrasza niektórych hodowców, dlatego inspekcja weterynaryjna chce przepisy jeszcze zaostrzyć tak, żeby po wykryciu mączek w gospodarstwie, jego właściciel otrzymał karę finansową z automatu. Dziś o jej nałożeniu decyduje sąd. Utrzymany miałby zostać całkowity zakaz sprzedaży żywca karmionego taką mączką do zakładów mięsnych produkujących żywność dla ludzi. Nowością będzie obowiązek dodawania chemii przez zakłady utylizacyjne do produkowanych przez siebie mączek.

dalej

Źródłó: TVP Info, Autor: Radosław Bełkot, Redakcja Rolna TVP

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!