InformacjeMinister rolnictwa przeciwny uprawom GMO

 

Minister Stanisław Kalemba jest przeciwny uprawom roślin genetycznie modyfikowanych w naszym kraju. W jego przekonaniu Polska powinna być państwem wolnym od tego rodzaju upraw. Ponadto zdaniem ministra artykuły, które zostały wytworzone przy użyciu GMO powinny zostać oznakowane w szczególny sposób.

nasiona Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa minister Stanisław Kalemba powiedział, że Polska powinna być krajem wolnym od upraw roślin genetycznie modyfikowanych z uwagi na czynniki środowiskowe czy ludzkie. Jego zdaniem nasz kraj powinien dążyć do zachowania bioróżnorodności, a społeczeństwo winno mieć prawo wyboru żywności GMO lub bez GMO.

 Przeciwnego zdania jest natomiast szef resortu rolnictwa. Według niego wprowadzenie zakazu wykorzystywania w żywieniu zwierząt pasz zawierających genetycznie modyfikowane organizmy może przyczynić się do załamania się produkcji. Spadek produkcji, powiększenie liczby osób bezrobotnych, brak nadwyżek eksportowych czy w końcu import żywności wytworzonej przy udziale GMO, to niektóre przytoczone przez niego argumenty.

Minister rolnictwa przypomniał, że we wtorek przez Bronisława Komorowskiego podpisana została nowelizacja ustawy o paszach. Pozwala ona na stosowanie w żywieniu zwierząt do końca roku 2016 soi GMO. Jest to decyzja „rozsądna, gospodarcza i społeczna" - tłumaczył. Ponadto stwierdził, że brak tej nowelizacji spowodowałby problemy u producentów drobiu i trzody chlewnej.
Kalemba zaręczył, że ministerstwo rolnictwa będzie dążyć do tego by Polska stopniowo uniezależniała się od „monopolu soi". Oznajmił, że wspierana będzie produkcja roślin motylkowatych.

dalej

Źródło: PAP

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!