InformacjeBuszujący w … kukurydzy

 

Kukurydza jest coraz chętniej wybieranym gatunkiem ze względu na rosnącą opłacalność produkcji. Jednak pomimo rekordowych zbiorów, według ekspertów, w tym roku światowy bilans kukurydzy nie będzie w pełni zadowalający. Zapowiada się, że zapasy końcowe będą najniższe od kilkunastu lat. To efekt wysokiego zużycia tego gatunku na biopaliwa w USA.

kukurydzaNie bez znaczenia były także upały i susza w okresie letnim. O perspektywach cenowych dla rynku kukurydzy oraz jej głównych eksporterach dyskutują producenci podczas Święta Kukurydzy w Wieszczycach (woj. kujawsko-pomorskie).

W tym roku w Unii Europejskiej wprowadzono w życie rekordowy program rozmnażania nasion kukurydzy. Wynika on z dużego zapotrzebowania rynku w związku z dużą atrakcyjnością ekonomiczną produkcji kukurydzy, a także ze zmniejszonego stanu zapasów na początku sezonu. W ostatnich latach odnotowano wzrost areału tego gatunku w Argentynie i na Ukrainie. Oba te kraje mogą uzupełnić tym samym powiększającą się lukę na rynku eksportowym, która tworzy się w sytuacji przeznaczania coraz większych ilości kukurydzy do produkcji bioetanolu w USA.

Wysokie zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej oraz rekordowe na Ukrainie, powinny przyczynić się do utrzymywania cen na stabilnym poziomie. Możliwy jest jednak ich spadek, na co mogą mieć wpływ tendencje z amerykańskich giełd. Według ocen specjalistów, wkrótce w światowym eksporcie nastąpią zmiany udziałów poszczególnych dostawców. Zmniejszy się przede wszystkim znaczenie Stanów Zjednoczonych, do tej pory głównego eksportera kukurydzy na świecie. Więcej za to wyeksportuje Argentyna (20 mln ton) i Ukraina (12 mln ton). W związku z załamaniem się sytuacji na rynku amerykańskim, może dojść do ograniczenia handlu zagranicznego, a nawet przejęcia udziałów w rynku przez eksporterów południowoamerykańskich.

czytaj dalej

Źródło: TVP Info, Autor: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion"

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!