InformacjeCoraz mniej wina

 

Rynek win owocowych w Polsce mocno się kurczy. Jeszcze kilkanaście lat temu produkowaliśmy pół miliarda litrów rocznie. Dziś to już 5 razy mniej. Branża szacuje, że za 15 lat - win owocowych na rynku prawie nie będzie, bo popyt na nie zniknie. W zamian zaczniemy pić wina gronowe.

winogrono wino1Na początku lat 90-tych to był najpopularniejszy trunek. Branża winiarska dzięki produkcji tanich win owocowych dynamicznie rosła. Eldorado skończyło się po 2000 roku, kiedy konsumpcja zaczęła spadać, a konsumenci zaczęli wybierać inne trunki - w tym także piwo. Dziś producenci win, żeby przetrwać inwestują w produkcję markowych win owocowych – głównie na eksport. Czyli do Niemiec, Szwajcarii, krajów Skandynawskich a także Japonii i Chin.

– W tej chwili na rynku funkcjonuje około 20 producentów, 10 lat temu było ich 200, za kilka lat będzie tych podmiotów o połowę mniej – szacuje Jacek Jantoń, producent win w Polsce.

Co cieszy branżę, to mocny wzrost spożycia win gronowych. Rynek każdego roku rośnie nawet w tempie kilkunastoprocentowym. Co prawda jednocześnie, dzięki sprzyjającym przepisom rośnie też rodzima produkcja, ale w tym wypadku wzrosty są stosunkowo niewielkie i w żaden sposób nie są w stanie sprostać ani ilością, ani co tu dużo mówić jeszcze jakością.

Dlatego Polacy chętnie kupują wina z tak zwanego Nowego Świata. Głownie z Chile, Kalifornii i Południowej Afryki. Importerzy chwalą się, że coraz częściej pytamy też o droższe trunki ze Starego Kontynentu, czyli Francji, Włoch i Hiszpanii.

czytaj dalej

Źródło: TVP Info, Autor: Radosław Bełkot

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!