InformacjeSusza pomogła branży

 

Nie sprawdzają się czarne scenariusze o powrocie w branży mlecznej kryzysu sprzed kilku lat. Pomogła nam... susza u największych producentów mleka na świecie.


mleko1Pan Jan Zawadzki z Podlasia, mimo cenowego spowolnienia na rynku zmodernizował gospodarstwo. Dzięki nowoczesnej oborze dwukrotnie zwiększył produkcję mleka. Rocznie jest w stanie produkować 1,5 miliona litrów. Dziś jego jedyny problem to groźba przekroczenia tzw. kwot mlecznych, czyli limitu na produkcję mleka. Rolnik stara się je dokupić, ale te - z racji kilkuprocentowej nadprodukcji w kraju – właśnie zaczęły drożeć.

– Do tej pory można było kwotę kupić za dwa, trzy grosze. Jeżeli już w tej chwili mówi się o przekroczeniu limitów, to cena kwoty zaczyna wzrastać. Na ile wzrośnie, trudno to określić – wyjaśnia Jan Zawadzki.

Problem pojawił się, gdyż producenci mleka rosnące koszty produkcji rekompensowali sobie większą ilością sprzedawanego mleka. Tym bardziej, że sezon pod względem ilości pasz sprzyja. Do niedawna część mleczarni albo decydowała się na obniżki albo utrzymywała stawki za mleko na stałym poziomie. Dziś, dzięki ewidentnie większemu popytowi za granicą, można z umiarkowanym optymizmem patrzeć w przyszłość.

– W naszej spółdzielni cena skupu kształtuje się w granicach 1.20 zł netto za litr mleka – mówi Stanisław Jamiołkowski z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach.

czytaj dalej

Źródło: TVP Info, Autor: Radosław Bełkot, Redakcja Rolna TVP

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!