InformacjeZmiany w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego

 

Skomplikowaną sytuację, w tym także finansową, Ośrodków Doradztwa Rolniczego pogłębiła dodatkowo nowelizacja ustawy o doradztwie rolniczym. ODR-y poddają w wątpliwość słuszność decyzji, w których to Urzędy Marszałkowskie będą miały utrzymywać ośrodki.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego szkoli rolnikówW 2011 roku Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w województwie świętokrzyskim w sumie przeprowadził ponad 40 tys. szkoleń dla rolników, z czego wynika, że co 17 mieszkaniec Modliszewic skorzystał z darmowej oferty ośrodka. Ośrodki zdają sobie sprawę, że rolników bardzo często nie stać na prywatne usługi doradcze, dlatego tym chętniej aktywnie działają i wspierają rolników.

Obowiązujące przepisy mówią, że każdy rolnik ma prawo do bezpłatnego korzystania z pomocy publicznego systemu doradztwa. Niestety biedniejsze województwa nie przydzielają takich funduszy na ODR-y jak wynikałoby z zapotrzebowania. Dochodzi więc do tego, iż eksperci wypowiadają się negatywnie o ośrodkach, twierdząc, iż przestały spełniać swoje funkcje.

12 października Sejm uchwalił nowelizację ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego. Zmiany dotyczą głównie tego, komu podlegać będą ośrodki. Obecnie ODR-y podlegają jednocześnie zarządowi województwa oraz sejmikowi jednocześnie. Po zmianach ośrodki podlegać będą tylko i wyłącznie pod zarząd województwa. W tej chwili wszystkie dokumenty i decyzje ODR-ów opinowały Rada Społeczna Doradztwa Rolniczego, Zarząd Województwa, Komisja Rolnictwa i Sejmik. Istnieje więc uzasadniona nadzieja, że po zmianach wszystkie sprawy załatwione zostaną szybciej.
W nowelizacji znalazł się również zapis dotyczący zmian w składzie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy ośrodkach wojewódzkich. Przedstawiono propozycję, aby dwóch przedstwaicieli zgłosiły związki zawodowe rolników z właściwych sobie miejscowości, a dwóch wybrano ze szkół ponadgimnazjalnych o profilu rolniczym.

Autorzy projektu ustawy twierdzą, że takie działania uporządkują działania ODR-ów i poddadzą je kontroli organów samorządu województwa. Niektórzy jednak powątpiewają w słuszność tych zmian, twierdząc, że tylko pogrążą i tak kiepską sytuację ośrodków, które borykają się z problemami finansowymi już od co najmniej pięciu lat.
Opozycja twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem będzie by ODR ponownie podlegały państwu, ponieważ samorządom brakuje na to pieniędzy.

 

Źródło: TVP Info, fot. Z. Kuśnierewicz

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!