InformacjeNowelizacja ustawy dotyczącej rynków owoców i warzyw

 

Nowo powstałe grupy producentów owoców i warzyw będą miały ograniczoną pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej. Nowelizację ustawy w tej sprawie podpisał Sejm, a zmiany dotyczyć będą nowych grup. Te grupy, które mają podpisane umowy i zatwierdzone biznesplany przed wejściem w życie unijnego rozporządzenia, będą finansowane na dotychczasowych zasadach.

sejmDotychczasowa pomoc Unii Europejskiej dla grup producentów owoców i warzyw nie przekraczała 50% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Kraje członkowskie finansowały co najmniej 5% kosztów, a beneficjenci płacili nie mniej niż 25% kosztów inwestycji. Polska zdecydowała się na najwyższy zgodny z prawem UE poziom dofinansowania grup, czyli 25%.

Dzięki dofinansowaniu z EU polskie grupy producentów owoców i warzyw pozyskały wsparcie rzędu 5mln euro w 2007 roku, 13mln euro w 2008, 50mln euro w 2009, 113mln euro w 2010 i 185mln euro w 2011 roku. Na rok 2012 szacowano wkład UE w wysokości 330mln euro. Zgodnie z nowymi przepisami, łączy wkład krajów członkowskich w pomoc dla nowych grup producenckich nie przekroczy 10mln euro rocznie.

Polska była przodownikiem w unijnej pomocy dla grup producentów owoców i warzyw. Oprócz Polski, o takie dofinansowanie ubiegały się: Węgry, Litwa, Bułgaria i Rumunia.

Dzięki dotacjom UE zainteresowanie grupami producenckimi rosło z roku na rok. W 2006 roku było zaledwie 21 takich grup, a w roku 2012 mamy już 190 grup producentów owoców i warzyw.

Aby założyć grupę producencką należy zebrać co najmniej pięciu rolników produkujących owoce lub warzywa. Chcąc działać wspólnie pod nazwą grupy producenckiej należy w roku poprzedzającym powstanie grupy mieć łączną wartość produkcji wytworzonej i sprzedanej 50 tys. euro. Jeżeli takie warunki zostaną spełnione, rolnicy mogą ubiegać się o status wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw na okres nie dłuższy niż pięć lat.

źródło: portalsozywczy.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!