InformacjeNa Śląsku nie chcą zakładać grup producentów rolnych

 

W 2012 roku w województwie śląskim zarejestrowano tylko 2 nowe grupy producentów rolnych. Natomiast w 2011 takich grup powstało tylko trzy. Co jest przyczyną takiego obrotu sprawy? W województwie śląskim zainteresowanie grupami producentów rolnych jest najmniejsze w kraju mimo dostępnych środków unijnych.

woj. śląskiel grupy producentów rolnych - Agrobiznespark.plW całej Polsce zarejestrowanych jest 967 grup producentów rolnych, natomiast na Śląsku mamy tylko 22 takie grupy. Najwięcej grup powstało w roku 2008, od tego czasu rejestruje się ich tylko kilka rocznie. Co jest przyczyną tak niskiego zainteresowania tworzeniem nowych grup producentów rolnych?

Niewątpliwie zarówno potencjał produkcyjno-organizacyjny rolnictwa w woj. śląskim, jak i potrzeby w tym zakresie są znacznie większe. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest w sposób ciągły. Środków na ten cel nie brakuje - zapewnił w środę PAP dyrektor śląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk.

Unijna pomoc dla grup producentów rolnych udzielana w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przewiduje m.in. wsparcie rozruchu grupy i koszty administracyjne. Przez pierwsze dwa lata działania grupy rolnik może liczyć na 5% wielkości obrotu (do 10 tys. euro).

Zachętą do zakładania grup producenckich może być zapewnienie przedstawicieli instytucji zajmujących się wsparciem dla takich podmiotów informacja, że w przyszłym roku nie zabraknie środków z puli PROW. Nie jest to jedyna forma mocy, w innych programach wsparcia rolnictwa również będą nowe, a nawet większe środki.

Co daje założenie grupy producentów rolnych? Organizowanie się rolników w większe grupy producenckie ma być alternatywą dla indywidualnych gospodarstw rolnych. Możliwości grup producenckich są bardziej elastyczne w produkcji i efektywności producentów, aniżeli pojedynczych rolników. Działający w grupach rolnicy mają również większy dostęp do informacji rynkowej czy naukowej, większą pomoc finansową z różnych programów nie tylko unijnych oraz większe możliwości inwestorskie. Dodatkowo grupa producentów rolnych objęta jest większą troską jeśli chodzi o sprzedaż i dystrybucję produktów, a także wzajemne wsparcie na różnych etapach produkcji.

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!