InformacjeHodowcy trzody chlewnej łączcie siły

 

Na konferencji w Puławch (Lubelskie) eksperci ocenili, że hodowcy trzody chlewnej powinni się jednoczyć i tworzyć grupy producenckie, zapobiegając tym samym spadkowi produkcji wieprzowiny w Polsce.

ilość trzody chlewnej spada - Agrobiznespark.pl

Spotkanie odbyło się w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym i dotyczyło problemów hodowli świń, a udział w nim wzięło kilkuset naukowców, hodowców, doradców rolniczych i weterynarzy.

Analiza obecnej sytuacji wykazała spory spadek w ilości hodowanych świń. W 2002 roku mieliśmy w Polsce niemal 19 mln szt tego żywca, natomiast do grudnia 2011 roku liczba ta spadła do 11.5 mln sztuk. To jednak nie koniec spadków. Biorąc pod uwagę tylko ostatnie 12 miesięcy zauważyć możemy kolejny spadek o prawie 2 mln sztuk.

Prof. Zygmunt Pejsak z instytutu twierdzi, że obecna produkcja zapewnia ok. 93% zapotrzebowania na wieprzowninę w naszym kraju. Według prof. żywiec coraz częściej sprowadzany jest z Zachodniej Europy.
Niestety Polska, która ma dobre warunki do hodowli świń, poniesie konsekwencje ekonomiczne tego obrotu wewnątrzunijnego.
-"Tracimy miejsca pracy w rolnictwie, ale też przemyśle paszowym czy bioweterynaryjnym." - twierdzi prof. Pejsak.

Jak dodaje "nasi rolnicy są niekonkurenyjni, bo produkują za drogo". Przykładem może być maciora, która w Danii rocznie jest w stanie odchować ok. 30 tuczników, a w Polsce tylko ok. 17, co daje efekt w postaci tańszych duńskich warchlaków. Dodatkowo statystyczny polski hodowca świń zużywa ok. 70 kg więcej paszy na jednego tucznika niż hodowca z Holandii czy Danii i częściej też stosuje profilaktyczne  szczepionki.

Eksperci widzą też problem w tym, iż polscy hodowcy niechętnie zrzeszają się w grupy producenckie, choć taka działajność daje im możliwość pozyskania funduszy unijnych, konkurowania na rynku unijnym czy negocjowania cen. W tej chwili w Polsce mamy 193 grupy producenckie (z czego 110 działa w Wielkopolsce i po kilka w pozostałych województwach), skupiające hodowców trzody chlewnej.

- "To jest gigaproblem w naszym kraju i bardzo trudne w realizacji zadanie, dlatego wymaga zmainy mentalności i sposobu myślenia." - twierdzi Sławomir Sosnowski - wicemarszałek województwa lubelskiego, który upatruje niechęć do zrzeszania się hodowców w przeszłości. To prywatyzacja przemysłu rolno-spożywczego, przeprowadzona bez udziału hodowców wykształciła w nich nięchęć do spółdzielczego działania.

- "Szkoda, że ten proces jest powolny, ale musimy o tym mówić, bo dzisiaj w każdej gałęzi produkcji rolniczej na wspólnotowym rynku spotykamy się z korporacjami rolniczymi. Nam tego brakuje." - podsumował wicemarszałek.

"Jednym z przewidywanych działań jest uruchomienie w następnym okresie programowania PROW ukirunkowanego wspierania budowy i modernizacji chlewni produkujących materiał hodowlany oraz wprowadzenie zachęt dla mniejszych producentów świń do zakładania grup producenckich i spółdzielni" - napisał minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

 

Źródło: TVP Info, fot. flickr.com/le vent le cri

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!