InformacjeKomisja Eurpoejska chce znieść kwoty cukrowe

 

12 października 2011 roku w zmianach dla Współnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 znalazła się propozycja, aby od 2015 roku zlikwidować kwoty cukrowe. Zdaniem jednak dyrektora biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego europejscy producenci nie są jeszcze gotowi, aby konkurować z plantatorami trzciny cukrowej.

Kazimierz Kobza- "Zniesienie kwot cukrowych w UE spowoduje obniżenie produkcji cukru przynajmniej o 30%, zamknięcie kolejnych cukrowni oraz zaprzestanie uprawy buraków cukrowych w wielu krajach członkowskich" - twierdzi dyrektor biura ZPBC Kazimierz Kobza.

- "Bardziej korzystne dla branży jest utrzymanie obecnego systemu przynajmniej do 2020 roku, ponieważ daje on szansę na przewidywalność produkcji i cen. Produkcja cukru, a szczególnie uprawa buraków cukrowych to "przemysł ciężki" w rolnictwie, wymaga dużych nakładów (około 8-9 tys. zł/ha) jeżeli chce się uzyskać dochód i zwrot poniesionych nakładów. Jest to inwestycja długoterminowa, zwracająca się w ciągu 10 - 15 lat." - mówi dyrektor.

- "Nikt, a szczególnie młodzi rolnicy nie będą inwestować, jeżeli nie będą mieli gwarancji przynajmniej zwrotu poniesionych nakładów. Takich gwarancji nie daje plantatorom propozycja Komisji Europejskiej, która zakłada, że jesteśmy już przygotowani do konkurencji z cukrem trzcinowym. Jest to wierutną bzdurą, gdyż koszt produkcji 1 tony buraków musiałaby wynosić 20 euro/t, a obecnie w UE wynosi średnio 34 euro/t." - dodaje.

Kobza twierdzi też, że w tej chwili 7 producentów cukru z UE produkuje ponad 80% zapotrzebowania. Jeśli zmiany wejdą w życie prawdopodobnie liczba tych producentów spadnie do 5-6, a rynek zostanie zdominowany przez Brazylię - obecnego poptentata na rynku światowym.
Obecny stan rzeczy daje gwarancję dotychczasowej produkcji i utrzymania zapotrzebowania na tym samym poziomie oraz stabilizację cen.

Źródło: portalspożywczy.pl

 

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!