InformacjeHodowla szynszyli - biznes dla rolnika

 

Przy obecnych wahaniach cen mleka czy żywca wieprzowego rolnikom trudno jest utrzymać gospodarstwo na odpowiednim poziomie. Właśnie dlatego coraz częściej słyszy się o towarowej hodowli szynszyli wśród rolników. Skórki tych gryzoni we Francji czy Niemczech osiągają zaskakujące ceny (od kulkudziesięciu do kilkuset złotych), co czyni ten biznes bardzo atrakcyjny, a także służy zdobyciu dodatkowego źródła dochodu w ramach działów specjalnych produkcji.

szynszyle - Agrobiznes ParkNiestety są również i minusy takiej działalności - zyski pojawią się dopiero w ok. 3 roku hodowli. Nie jest to także prosta hodowla, wymaga dużo wiedzy i zaangażowania. Dla pocieszenia jest praca, któea nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy codziennie uzupełnić wodę, paszę i siano, a raz w tygodniu zorganizować zwierzętom kąpiel pływową (mieszanka piasku z talkiem). Dodatkowo raz w miesiącu należy uzupełnić pył kąpielow i kostki pumeksu, a także generalnie posprzątać klatki.

Pan Piotr Kujawa z Jaksic (woj. kujawsko-pomorskie) posiada jedną z większych hodowli, posiada ok. 1 tys. szt. szynszyli ras szarej, białej i beżowej. Skórki z tych zwierząt wysyłane są do Niemiec, Francji, krajów arabskich, a także do Chin z przeznaczeniem do produkcji futrzarskiej.

- "Głównym celem mojej hodowli jest rynek futrzarski. Na tę chwilę tendencje rynkowe są bardzo pozytywne. Rośnie tendencja ku naturalnym futrom, między innymi w Azji, bo to przyszłościowy i dochodowy rynek zbytu. Szynszyle czasem sprzedaję do sklepów zoologicznych, ale to akurat rynek niszowy i z tego nie dałoby się wyżyć." - mówi Pan Kujawa.

- "Jeśli chodzi o regin bydgoski, pod względem hodowli szynszyli, jesteśmy potentatem. Możemy pochwalić się jednak zwykle małą produkcją w gospodarstwach, od 15-20 samic" - informuje Janusz Wojciechowski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

W tej chwili najczęstszą hodowlaną odmianą jest standard o jednolitym stalowo-czarnym ubarwieniu grzbietu oraz białym ubarwieniu brzucha. Najcenniejsza, a tym samym najbardziej pożądana jest odmiana Black Velvet o czarnym aksamitnym futrze.

Źródło: TVP Info Agroregion, fot. Z. Kuśnierewicz

 

 

 

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!