InformacjeDobry rok dla sadowników

 

Przetwórnie pomału kończą skup jabłek przeznaczonych na np. dżemy i koncentraty. Za kilogram tych owoców w tym roku można uzyskać średnio 40 groszy, Zdaniem Barbary Groele dyrektora Krajowej Unii Producentów Soków to był dobry rok z udanymi zbiorami i dużą podażą tzw. jabłek przemysłowych.

Klimkiewicz - Agrobiznes ParkKrajowa Unia Producentów Soków oszacowała, że zbiory wyniosły ok. 3 mln ton. To o prawie 0,5 mln więcej niż w roku ubiegłym. W 2011 roku średnia cena za kilogram jabłek przemysłowych przetwórnie płaciły średnio 63 grosze, w tym roku ok. 40 groszy.

- "To dobra cena dla sadowników, gdyż zbiór tzw. jabłek przemysłowych nie wymaga dodatkowej pracy, np. delikatnego zbierania czy przewożenia w paletach" - mówi Groele.

Jak wnioskuje Pani dyrektor Groele w tym roku powinny zarobić również przetwórnie. Średnia cena koncentratu jabłkowego to 1,40 euro (ok. 6 zł) za kilogram. - "To niezła cena" - twierdzi Pani dyrektor.

Jeszcze niedawno poważnym konkurentem Polski w produkcji koncentratu jabłkowego były Chiny. Jednak ze względu na cło importowe i większe spożycie jabłek w Chinach, polski koncentrat jest tańszy.
W sezonie 2011/2012 w Chinach wyprodukowano ponad 630 tys. ton zagęszczonego soku jabłkowego, w Polsce natomiast 225 tys. ton.

Zdaniem Barbary Groele występuje coraz większe zainteresowanie sokami niezagęszczonymi, do bezpośredniej konsumpcji. Takie soki są w tej chwili bardzo popularne w Niemczech.

Trochę mniejsze zbiory mieli w tym roku producenci wiśni i truskawek, natomiast skup innych owoców na cele przemysłowe pozostał na ubiegłorocznym poziomie.

 

Źródło: TVP Info Agroregion, fot. Z. Kuśnierewicz

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!