InformacjeKryzys w branży rolno-spożywczej

 

Upada coraz więcej firm związanych z branżą rolno-spożywczą. Ciągłe podwyżki np. cen zbóż, rzepaku czy pasz powodują coraz większe trudności z realizacją terminowych wypłat. Przedsiębiorcy nie dostają pieniędzy w terminie dlatego nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań na czas. Rośnie więc spirala długów i rośnie irytacja rolników, którzy nie otrzymali należnej zapłaty za dostarczony towar. Coraz więcej rolników decyduje się na walkę przed sądem.

młyn w BarciniePan Paweł Klimek z gminy Złotniki Kujawskie zaraz po żniwach dostarczył do młyna w Barcinie 30 ton pszenicy, jednak pieniędzy nie otrzymał do dziś. Co więcej okazało się, że młyn został zamknęty.

- "Do tej firmy przekazałem towar w styczniu i dostałem pieniądze, dlatego w wakacje bez wahania zawiozłem tam zboże. Nadszedł termin zapłaty, a tu ze zdziwieniem odkryłem, że mam zero na koncie. Potem dowiedziałem się o problemach finansowych młyna. Zebrałem plony, towaru nie mam, ale pieniędzy też nie. Może będę musiał wziąć kredyt, żeby przeżyć." - mówi rozgoryczony rolnik.

Nie tylko Pan Klimek jest w takiej sytuacji. Trzeba pamiętać również o tym, że rolnicy mają swoje zobowiązania wynikające z korzystania z dopłat unijnych.

- "Jestem zobowiązany do spłaty kredytów. Brak zapłaty mi to uniemożliwia, bo właśnie za sprzedane zboże miałem opłacić raty kredytu." - mówi Marek Bergman rolnik ze Słaboszewa.

Prezes zarządu Młyna Barcin rozkłada ręce. - "Dopóki nie ściągniemy pieniędzy od naszych dłużników, ciężko nam będzie uruchomić płynność finansową przedsiębiorstwa, a co za tym idzie - spłacać nasze zobowiązania" - mówi bezradnia Pan Krzysztof Ziółkowski prezes zarządu.

Kryzys dotyka także branżę mięsną. Konkurencja się zaostrza, a na rynku pozostaną prowadopodobnie duże wyspecjalizowane zakłady generujące niskie koszty oraz małe lokalne zakłady.

Według najnowszych badań rynkowych, najwięcej bankructw firm jest na Dolnym Śląsku, na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Polska Izba Handlu zaangażowała się w projekt prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki uczestnicząc w „Ekspertyzie na rzecz przeciwdziałania upadłości przedsiębiorstw oraz polityki drugiej szansy" przeprowadzanej przez Pracownię Badawczą Monitor.

"Mamy nadzieję, że inicjatywa podjęta przez Ministerstwo Gospodarki przełoży się na konkretne działania – mówi Prezes Zarządu Izby Waldemar Nowakowski – Doceniamy inicjatywę rozpoczęcia projektu od badania realnych potrzeb przedsiębiorców, jest to przykład dialogu bardzo potrzebnego dla skutecznego współdziałania organów państwa oraz biznesu, którego wsparcie jest potrzebne dla rozwoju każdego nowoczesnego państwa."

 

Źródło: TVP Info Agroregion, fot. Z. Kuśnierewicz

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!