InformacjeJak wybrać certyfikat jakościowy?

 

Prawdopodobnie cała branża spożywcza boryka się z problemem wyboru odpowiedniego certyfikatu. Który będzie najlepszy: BRC, FSSC, HACCP IFS, ISO 22000, ISO 9001?

certyfikatW tej chwili głównym kryteriu przy wyborze certyfikatu są wymagania klienta i w związku z tym rodzaj certyfikatu nie leży w gestii danej firmy, ale jest narzucona np. poprzez umowę handlową.

- „Organizacje kierują się zwykle wymaganiami klientów i często postawione są przed jednoznacznym zapisem w umowie" - mówi serwisowi portalspożywczy.pl Jacek Łasak, Audytor Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności Bureau Veritas Certification Polska.

Sytuacje, gdzie to organizacja narzuca posiadany certyfikat odbiorcom zdarzają się bardzo rzadko.

- „Jak już wspomniałem, certyfikacja jest elementem rynku certyfikacji a usługa certyfikacji stała się produktem. Podlega prawom rynku, które wyglądają następująco: produkt (certyfikat) bardziej wspierany, z większym budżetem na promocję wypiera produkt (certyfikat) mniej promowany, z mniejszym budżetem. Nie zawsze oznacza to, że najlepszy system certyfikacji wypiera gorszy" - tłumaczy Jacek Łasak.

Firmy, które nie muszą posiadać certyfikatu, najczęściej się o niego nie starają, gdyż nie widzą w tym korzyści. Firmy te tłumaczą, że procedura certyfikacji jest bardzo kosztowna i nie ma możliwości przewidzenia zwrotu tych kosztów. Za wprowadzeniem certyfikatu jest to, że firma w każdej chwili może potwierdzić prawidłowe funkcjonowanie systemu np. jakościowego, zarządzania itp.

Obecnie certyfikaty posiadają lub starają się uzyskać wszystkie firmy: małe, duże, rodzinne, narodowe, jedno- i wielozakładowe, korporacje międzynarodowe i in.

Ta sama sytuacja występuje przy analizie firm pod kątem branż. Certyfikaty mają wszyscy począwszy od producenta do magazynu centralnego w sieci handlowej.

Źródło: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!