InformacjeElektrownie zapowiadają wstrzymanie skupu biomasy

 

„Nasz dziennik” pisze, że elektrownie wytwarzające energię z biomasy zapowiadają wstrzymanie zakupów słomy. Wiadomości te zbudziły niepokój przedsiębiorców produkujących biomasę, którzy zapowiadają ogólnopolski strajk.

biomasaW 2012 roku roczna produkcja biomasy, której surowcem była przede wszystkim słoma skupowana od rolników wynosiła ok. 8 mln ton. Niestety produkcji tej grozi załamanie. Wytwórnie zapowiadają ograniczenia zakupów granulatu, a niedługo mogą go całkowicie wstrzymać. Grozi to zaprzestaniem produkcji energii z biomasy.

 

Elektrownie tłumaczą, że prognozy te spowodowane są spadkiem cen zielonych certyfikatów, czyli haraczy jakie płacą za produkcję energii z węgla. Jak tłumaczy ekspert od wdrażania technologii ekologicznych Michał Piotrowski, spadek cen jest wynikiem tego, że na Towarowej Giełdzie Energii ulokowana jest wielka ilość certyfikatów wynosząca ponad 9 TWh prądu, w czasie gdy w Polsce roczna produkcja energii stanowi około 14,5 TWh. Ekspert podaje, że przy tak ogromnej podaży cena certyfikatów szybko spada. Jak zapowiada niedługo trzeba będzie płacić mniej niż 100 zł za 1 MWh, podczas gdy rok temu kwota ta wynosiła około 280 zł.

 

Prawdopodobnie skutkiem tak wysokiej podaży jest to, że energetycy woleli płacić sankcje na poczet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a nie umarzać zielone certyfikaty. W wyniku spadku opłat za zezwolenia na emitowanie CO2 do atmosfery, skup słomy i przetwarzanie jej na energię przez elektrownie staje się nie opłacalne. Z tych przyczyn elektrownie nie kupują biomasy, pomimo wcześniej podpisanych kontraktów lub domagają się obniżenia cen.

 

Źródło: agroinfo.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!