InformacjeSiewy buraków cukrowych zakończone

 

Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Stanisław Barnaś poinformował, że zakończyły się już zasiewy buraków cukrowych. Jak podaje prezes, ewentualnie do obsiania zostało do 1 procent polskich pól.

 

burakW tym roku opóźnienia w zasiewach buraka były dość duże. W niektórych regionach naszego kraju sięgają nawet czterech tygodni. Przeważnie uprawę buraka można zacząć już pod koniec marca, ale w tym roku ten termin był przesunięty. Było to spowodowane pogodą, gdyż rośliny te kiełkują zwykle w temperaturze ok. 6-8°C, a była ona niższa. Ponadto wysoka wilgotność uniemożliwiała wcześniejsze wejście w pole.

W większości naszego kraju w tym roku zasiewy buraków były od 19 do 24 kwietnia. Aczkolwiek były wyjątki. W niektórych regionach siew przeprowadzono 11 kwietnia, natomiast pierwsze wschody odnotowano dziesięć dni po nim. Ale podobnych przypadków nie odnotowano wiele.

Jak podają eksperci opóźnione zasiewy nie powinny bardzo wpłynąć na uzyskane plony, zarazem korzeni oraz na zawartość cukru. Warunki pogodowe szybko wszystko rekompensują, a burak jest zbierany stosunkowo późno, gdyż na ogół w październiku i listopadzie, dlatego zdąży nadrobić zaległości. Trudno jest teraz szacować plony, ponieważ bardzo dużo zależy od późniejszego przebiegu pogody.

Według obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku powierzchnia uprawy buraków cukrowych wyniesie 185-190 tys. ha. Rok temu areał ten był większy - 212 tys. ha i był również trochę wyższy od tego z 2011 roku (o 8,5 tys. ha, tj. o 4,2 proc.) Z powyższych danych można stwierdzić, iż zmniejsza się zainteresowanie uprawą buraka cukrowego. Bowiem dużą niewiadomą jest realizowanie kwot cukrowych. Europejski Parlament wystąpił z propozycją, żeby kwoty te były do 2020 r., natomiast Rada Ministrów Rolnictwa tylko do roku 2017.

Źródło: www.portalspozywczy.pl

 
 
Dynamic Metal
 
BiuroRachunkowe
 
Dynamic Metal
 
 
Po ryby
 
 

Nasi partnerzy

 
 

Kontakt

AgroBiznes Park Sp. z o.o.
Kołaczkowo 
ul. Ułańska 9
89-200 Szubin
tel. (52) 513-15-54
tel. (52) 513-15-55

Biuro rachunkowe
tel./fax. (52) 384-59-82

Reklama

Zachęcamy do umieszczenia reklam na portalu.
Publikacja - 1 miesiąc gratis!!!

Prosimy o zapoznanie się z parametrami technicznymi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!